Lázně Kyselka, Ottův pramen a naučná stezka Mattoni

Jsou místa, kam když přijedete třeba i poprvé, hned si je zamilujete.

Takové místo je pro nás například malé městečko Kyselka. Tajemné místo, ticho, řeka, lesy, skály, příroda nedotčená návaly kýčůchtivých turistů… a především pramen! A to ne tak ledajaký pramen… Ve skalách tam pramení lahodný pramen nazvaný na počest krále, který místo navštívil, pramen Ottův.

Ottův pramen proslavil podnikatel Mattoni, který se postaral o distribuci zdejšího pramene do mnoha zemí světa.

Mattoni měl jasnou vizi a záměr a hrdě si šel za svým cílem. Brzy se stal vyhlášeným obchodníkem, velmi bohatým, uznávaným a vlivným mužem. Nejen, že se mu podařilo naplnit svou vizi a vodu proslavit a distribuovat bezmála do celého světa, ale z malého městečka Kyselka vybudoval honosné lázně, kam se sjížděli lidé ze všech koutů.

Na místě zbudoval rozsáhlý lázeňský komplex s řadou luxusních budov a kolonádou, v přilehlých lesích pro místní i lázeňské hosty stezky a altány, vodopád, odpočívadla i rozhlednu a dokonce vystavěl i železnici. Za zmínku stojí, že výstavbu lázní ve své milované Kyselce financoval Mattoni ze svého, ze zisků, které měl z prodeje vody a dalších minerálních produktů.

Dnes v městečku Kyselka zůstaly po slavných mattoniho lázních už jen stopy…Lázně Kyselka

Stejně tak v minerálce, kterou dnes znáte pod jménem Mattonka, je už jen stopové množství lahodného a léčivého přírodního pramene Ottova. Opravdu, Mattoni už (to) není…

Ale co v lázních přesto stále najdeme, je “Duch místa” procházející se polorozbořenými budovami lázeňských kolonád, v tichu spočívající v okolí pramene ve skalách, rozverně štěbetající s lesními skřítky a vznášející se spolu s oblaky nad lesy u místní rozhledny…

Vydejte se s námi po stopách lahodného pramene… 🙂  VIDEO:

 

 

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *