Řešíte peníze? Řešte svou intuici a tvořivost!

Peníze a zlato
„Mám málo peněz.“

„Potřebuji peníze.“

Kdo takovou větu alespoň občas neřekne?

Je zajímavé, jak dlouho tento neutěšený stav může trvat. Žít „z ruky do huby“ lze celý život.

Zajímavé také je, že o většinu lidí je nakonec nějakým tajemným způsobem postaráno. Když je nejhůř, něco se stane. Chybějící peníze se odněkud objeví a je zase líp. Jen málo lidí vyloženě zbankrotuje.

Léků na nedostatek peněz se nabízí několik.

Někdo radí „restartovat mozek“ a v první řadě se zbavit negativních přesvědčení o penězích. Peníze (prý) nejsou (vyčerpatelný) zdroj, ale (nevyčerpatelný) proud a můžeme je k sobě přitáhnout. Milujte peníze a peníze budou milovat vás!

Jiní radí dodržovat vhodnou finanční hygienu, dělit peníze na více hromádek a část peněz nechat vydělávat další peníze.

Buď lidé pracují pro peníze, nebo peníze pracují pro lidi. O tomto tématu jsem napsal článek Cesta podnikatele. Ze začátku většina lidí pracuje pro peníze. Těm prozíravějším se postupně daří část peněz odkládat a nechat vydělávat další peníze…

Hezky je to popsané v knize Bohatý táta, chudý táta, která je povinnou četbou pro ty, kteří chtějí být finančně svobodní. 🙂

Dnes ale nechci psát o tom, jak nebránit svými myšlenkami proudu peněz, ani o tom, jak s penězi hospodařit. (Ani o tom, že peníze jsou v dnešní době vytvářeny bankovním systémem prakticky z ničeho a lidé jsou tak nuceni platit inflační daň a jsou zotročováni.)

Dnes chci sdělit něco jednoduchého. Něco, co považuji za základ finanční gramotnosti.

Peníze vyjadřují hodnotu, kterou přinášíme ostatním lidem.

Ještě jednou.

Peníze jsou měřítkem toho, kolik toho děláme pro ostatní lidi.

Můžete od rána do večera makat jako píst (nebo jako otrok), pokud přitom nevytváříte něco užitečného pro druhé, těžko vám za to někdo zaplatí.

A nepomůže vám, když budete peníze milovat a nosit je v červené peněžence.

Pak můžete ve své nevědomosti nadávat na to, jak je svět nespravedlivý.

Jenže v tom je právě spravedlivost světa, že svět nás odměňuje za to, co děláme pro druhé. Nutí nás tak, abychom nebyli zahledění do sebe, ale abychom se zapojovali do spolupráce s ostatními.

Pokud řešíte peníze, je možné, že byste měli spíš řešit svou:

  • intuici (Dělám správnou věc?)
  • tvořivost (Dělám ji po svém?)
  • produktivitu (Dělám ji v dostatečné míře?)

A ještě jedna věc. Když už něco děláme pro druhé, měli bychom pro ně dělat to, co baví nás. Neměli bychom pracovat jen pro peníze. Anebo jenom do té doby, než se postavíme na vlastní nohy, na vlastní mozek a na vlastní srdce a začneme se živit tím, co milujeme.

Jestli je nějaký základ, na kterém stojí hodnota, kterou vytváříme a také finanční svoboda, tak ten základ je uvědomění si sebe sama a svého životního poslání. Kdo si neuvědomuje sebe sama, ten není sebevědomý a těžko si sebevědomě řekne o peníze. Kdo nezná své životní poslání, bloudí životem, nevytváří dostatečnou hodnotu pro druhé… a většinou je chudý.

Pro ty, kteří si neuvědomují sebe sama a své životní poslání a díky tomu se jim nedaří vytvořit dostatečnou hodnotu pro druhé a prodat ji, pro ty, kteří hledají sebe sama a svou ideální práci…, jsme připravili kurz Objevte své životní poslání.

Co vám tento kurz přinese? Podívejte se na video…


Vítek a Mína

Více o kurzu Objevte své životní poslání

 

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *