Ego – přítel nebo nepřítel?

Zbavte se ho – je kořenem všeho zla! … Ego je třeba popřít, potřít, zapřít, zlikvidovat, odříznout, odseknout, zabít…  A bude pokoj!

Ano, slyšíte dobře – takové a podobné rady nám dávají různí “duchovní mistři” a jiní vědátoři, kteří to od nich odposlouchali, a dál to bez pochopení pouštějí do světa.

Myslí to vážně?? Zbavit se ega? … Když mě bolí hlava (ruka nebo noha) – mám si jí uříznout, vyhodit – a bude pokoj? Takové řešení je přinejmenším dost krátkozraké.

Ego patří k nám, stejně jako tělo, hlava, pocity, rozum, smysly, ruce, nohy… a všechny další naše “součástky”. 🙂 A tyto součástky nejsou příčinou ničeho – ani zla ani dobra ani čehokoliv dalšího… Jsou naprosto neutrální. Jsou tu pro nás, pro to, aby nám sloužily. Díky nim jsme schopni se pohybovat v tomto hmotném světě a zakoušet jeho realitu. Díky nohám se můžeme přesouvat, díky smyslům a emocím prožívat a ochutnávat tento svět, díky rukám tvořit, díky rozumu počítat, plánovat, vyhodnocovat…

Ego je naše osobnost v tomto světě – jako schránka naší bytosti. Není žádoucí ji ničit!! Bylo by to stejně nesmyslné jako ničit naše tělo, když jsme si ho předtím oblékli za účelem pohybu zde.

Když kdysi Ježíš pronesl své slavné: “Kdykoliv by tě sváděla tvá ruka – utni ji a odhoď od sebe a kdyby tě svádělo tvé oko – vyloupni ho a hoď do ohně, než abys pak trpěl ohněm pekelným…”, nejspíš neměl svůj nejlepší den. Asi nedomyslel s kým mluví… nedošlo mu, že ty troubové to fakt udělají!!!

Když přicházíme na tento svět – vstupujeme do těla a do ega (= do hmotného světa) jako VĚDOMÁ bytost s určitým ZÁMĚREM. Chceme tvořit, učit se, pozorovat, zkoumat, růst… A protože to chceme dělat zde na této planetě, na této zemi, v této hmotné realitě…, musíme si za tím účelem “obléci” všechny ty potřebné “součástky”. Bez nich by to nebylo to pravé ořechové! Je tedy v našem vlastním zájmu o tyto naše součástky láskyplně pečovat. 🙂

Život po životě

Jaký smysl by mělo jet na výlet, služební cestu nebo dovolenou – a hned po příjezdu se někam uklidit do ústraní, umrtvovat tam tělo a ego a všechno další a snažit se zase rychle dostat mimo tento svět… s tím, že tento svět je nějakým způsobem “zkažený” a naším jediným úkolem a cílem je, zase rychle se dostat z něj, za něj nebo mimo něj… ?? ! (To může udělat jedině nevědomý člověk, který zapomněl za jakým účelem sem přišel, nebo vědomý člověk, jako třeba Ježíš, který pochopil, že jeho mise byla neúspěšná…)

Neumrtvujte své ego. Neodcházejte někam do ústraní (leda na čas, když si chcete dát dohromady své myšlenky). Nezahazujte příležitost, kterou jste si vědomě zvolili – být na tomto zvláštním místě. A raději to tu pořádně prozkoumejte! 🙂 Být na této planetě je výjimečná zkušenost. Je tu tíha, pomalost, iluze času… a to nám pomáhá se učit – tvořit, rozhodovat, pochopit naši zodpovědnost za naše rozhodnutí, pochopit následky našich rozhodnutí, naučit se správně (správně ve smyslu tak, abychom se dostali, kam chceme…) volit.

To v duchovním světě nelze. Tam řeknete – a stane se. Pomyslíte si třeba, že si koupíte ovce – a hned máte ovce. Pomyslíte si, že byste chtěli jet na nějaký opuštěný ostrov – a šup UŽ JSTE tam! Pomyslíte si, že byste prohodili pár slov s Michaelem Jacksonem – a už ho máte v obýváku! … Když víte, co chcete, je to paráda, že? 🙂

Ale když si nejste přesně jistí a co pět minut měníte své nápady a nebo si dokonce představujete různé bubáky, které na vás za každým rohem čekají, pak s vámi takový bezčasový život máchá jak s hadrem na holi… chvíli sem, chvíli tam, jako na houpačce: “Jednou jsi dole jednou nahoře…” (Taky si to někdy pobrukujete? 🙂 ) Tady na Zemi se to děje také tak, ale zpomaleně. Nestane se vám všechno a nestane se vám všechno naráz. Tady to dostanete lineárně, postupně. Dostanete (časem) to, co je pro vás důležité, na čem trváte a čemu věříte…

Jak se říká: Dávejte si pozor, co si přejete… protože to dostanete! 🙂

Srdce s křídly

Ego samo o sobě, stejně jako naše tělo, nám nikterak nebrání se na světě pohybovat, učit se, získávat své lekce, naplňovat své poslání… Spíše naopak! Je tu pro nás – vytváří nám přirozenou ochranu, bariéru, vymezuje hranice naší bytosti. A je přímo naší posvátnou povinností hranice naší bytosti chránit!

Každý, kdo má poškozené ego (kdo není přirozený egoista a nechrání své zájmy), si zadělává na velký problém… Nebojte se být egoisty! Vystavějte si velké silné tělo a velké silné ego. Protože jedině v takovém se bude vaší vnitřní bytosti dobře dařit – a úspěšně bude moci završit své životní poslání zde na zemi.

Suma sumárum: Milí přátelé, nedělejte si s egem žádné velké starosti. Používejte ho. Toť vše. 🙂 Jsme vědomé, svobodné, čisté bytosti… veškeré charakterové vady a jiné fyzické a psychické dysfunkce a postižení, stejně jako klady a vlohy – odezní spolu s tělem a jeho zděděnou nervovou soustavou. Zanecháte zde při odchodu ze Země vše, spolu s egem, tak jako tak.

Věnujte mu tedy takovou (přiměřenou a láskyplnou) pozornost, jaká mu náleží – chovejte se k němu, jako ke svým nejlepším svátečním šatům. 🙂

Lotos

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *