Drahé kameny – charakteristika a působení

Drahé kameny charakteristika

Každý kámen má svůj charakter, stejně jako každý člověk, zvíře, rostlina, strom, určité místo, situace… všechno na světě má svá specifika, svá pro a proti, své magické (ovlivňující) či mystické (přitahující) působení. Člověk může svůj charakter tříbit a měnit podle libosti. V kameni jsou jeho typické vlastnosti “zakonzervovány”, na změnu jeho charakteru bychom si museli pár tisíciletí nebo milionů let počkat. 🙂

Kromě jejich fyzického složení, které můžeme rozumem rozebrat a popsat, působí bezesporu i na naši duši svou krásou a předávají nám svá symbolická poselství i svá léčivá vyzařování. Zaposlouchejte se společně s námi do symbolické řeči kamenů a nechte se inspirovat energií, jakou k nám promlouvají…

AchátyAchát

Achát je pruhovaná odrůda šedomodrého chalcedonu. Achátů je mnoho různobarevných druhů. Černě a bíle pruhovaná odrůda se jmenuje onyx, červenobíle pruhovaná odrůda sardonyx. Asi nejznámější varianta achátu je šedý či světle zelenavě hnědý, známé jsou i acháty keříčkové či místy do růžova. Přírodním dobarvováním achátu vznikají jeho další barevné variace.

Achátové jeskyněAchát má univerzální působení. Je považován za kámen přátelství, přináší harmonii a sebevědomé vyjadřování. Je talismanem umělců, podporuje naši sebejistotu a přináší přízeň lidí.

Ametyst

Ametyst drahé kameny

Ametyst vytváří krásné temně fialové krystalky, někdy i několikametrové drůzy. Ametyst je kamenem duchovní síly, meditace a inspirace. Svého nositele pomáhá otevírat novým idejím a tvořivé intuici. Je mocným kamenem očisty a ochrany proti negativním vlivům.

AventurínAventurín

Aventurín (nebo někdy Avanturín) je zvláštní odrůda křemene, prostoupená jemnými šupinkami různě zbarvených slíd nebo hematitu, které způsobují jiskřivý třpyt kamene. Něžně a zasněně působící zelená barva aventurínu působí uklidňujícím dojmem. Dodává pocit harmonie a rovnováhy. Jeho zelené vyzařování tiší rozbouřené emoce a navozuje klid.

CitrínCitrín

Citrín je průzračná do zlatožluta zbarvená odrůda křemene. Symbolizuje úspěch a moudrost, podporuje naše intelektuální schopnosti a jasné myšlení. Posiluje sebevědomí a vůli prosadit se.

FluoritFluorit

Fluorit je čirý, zeleno-fialový až duhově zbarvený kámen. Je nazýván ochraným kamenem duše. Uklidňuje nervový systém, mírní stres a rozčilení. Utišuje rozbouřené emoce a uvádí je do rovnováhy s analytickou částí mysli. Také prý pomáhá při učení a zvyšuje duševní koncentraci na podstatné věci jako je zodpovědnost nebo nalezení smyslu života. Pomáhá konkretizovat naši intuici a tušené pochopit jasněji.

Český granátGranát

Granát (Pyrop) z nalezišť v České republice proslul po celém světě už v renesanci. Granát tvoří malá oblá zrna, větší jsou spíše vzácné. Pro svou ohnivě rudou barvu je kamenem vášně. Podněcuje k činorodosti, dodává životní sílu, nadšení a vytrvalost.

Hematit

Hematit

Hematit neboli Krevel je kamenem krve, (z řeckého haimatítés = krvavý kámen). Při broušení a rýpání má krvavě červenou barvu, obsahuje až 70% železa. Pomáhá nám aktivovat naši energii na fyzické i psychické úrovni. Svou železnou silou podporuje fyzické základy našeho zdraví. Pomáhá při chudokrevnosti, při tvorbě krevních buněk, posiluje činnost ledvin, oběhového a pohybového aparátu. Na psychické úrovni nám pomáhá proti nejistotě a plachosti, posiluje naše sebevědomí. Posiluje i naši vůli koncentraci a tím pomáhá proti různým závislostem a zlozvykům.

ChalcedonChalcedon

Jemně šedomodrý kámen chalcedon je považován za kámen přátelství, štěstí a duševní inspirace. Je kamenem řečníků, pomáhá odstraňovat trému a napomáhá jasnému myšlení, sebeprojevení, jasné řeči a obratné komunikaci.

JantarSrdce z jantaru

Jantar není ve skutečnosti kámen, je to zkamenělá třetihorní pryskyřice pravěkých borovic, může být stará 50 až 100 milionů let.

Jantar surový

Někdy se v jantaru vyskytují i zkamenělí drobní živočichové nebo zbytky rostlin. Nejbohatší naleziště jantaru jsou v deltách řek a přímořských oblastech, zejména u Baltského moře, v Polsku, v Německu, ale také například v Kolumbii nebo Dominikánské republice. Nejznámější barvou jantaru je medově zlatá, ale jsou i jantary modravé, zelené a dokonce černé.

Řekové nazývali jantar Élektron = Sluneční svit.

V léčitelství je vysoce ceněn pro množství sluneční energie, kterou je nabit. Pozitivně působí na očistné procesy v organizmu, zejména na srdeční činnost. Vnáší teplo a světlo do naší mysli i duše. Navozuje spojení s přírodou, uklidňuje nervový systém. Poskytuje pocit tepla a spontánní radosti ze života.

Jaspis

Jaspis je vyhledávaný šperkařský kámen, vyniká pestrostí barev. Jaspisů je mnoho druhů: jaspis červený, zelený, mléčně žlutý, puntíkatý jaspis leopardí a mnohé další.

Jaspis druhy

Jaspis (obzvláště jeho červená odrůda) byl ve středověku považovaný za matku všech kamenů. Dodává sílu, moudrost a trpělivost, prohřívá organismus a člověka prý podněcuje ke konání dobrých skutků.

Karneol

Karneol náramekKarneol je oranžově zbarvená odrůda achátu (chalcedonu). Oranžovo-červené zbarvení je způsobeno příměsí krevele, Název pochází z latinského carneus=masový.

Karneol je kamenem krve a ohně. Probouzí naši kreativitu, podněcuje k spontánnímu sebevyjádření a přináší radost ze života. Organismu dodává vitalitu a energii.

Křišťál

Křišťál

Křišťál symbolizuje dokonalost a čistotu spolu s nekonečností vesmíru. Je symbolem čistoty a světla. Nabíjí energií, přispívá k rovnováze těla i duše. Pomáhá při meditaci a podporuje soustředění. Indiáni, šamani a vědmy komunikovali prostřednictvím křišťálu s jemnohmotným světem. Voda nabitá křišťálem má ozdravné účinky. Křišťál se často používá v místnosti pro neutralizaci negativního záření a patogenních zón.

Lapis lazuliLapis lazuli

Lapis lazuli je pro svou jasně tmavě modrou barvu považován za kámen moudrosti, meditace a přátelství. Uklidňuje nás a přináší pocit pohody a hlubokého vnitřního míru.

MalachitMalachit

Malachit je v podstatě měděná ruda. Je tmavě zelený, neprůhledný a vytváří vzorkování v podobě pruhů nebo bublin, ve šperkařství je proto často používaný a oblíbený. V minulosti se rozemletý používal i jako barvivo a líčidlo. Malachit je symbolem různotvárnosti života, podporuje koordinaci obou hemisfér a dodává rovnováhu rozumu i citu. Příznivě působí na srdce, říká se, že je především ženským kamenem. Podporuje naši kreativitu a je ochranným kamenem.

Nefrit a Jadeit

Tyto dva kameny jsou odlišné chemickým složením, ale na první pohled se sobě velmi podobají , lidé si je často pletou, ale oba mají podobné vyzařování a účinky.

Nefrit

Nefrit

Nefrit má své jméno z řeckého nephritis, což je zánět ledvin, který tento kámen prý umí léčit. Jadeit nese svůj název ze španělských slov piedra de ijada později zkráceno na jade, což znamená ledvinový kámen. Tento název dostal podle svého údajného uzdravujícího působení na ledviny. Oba kameny mají příjemnou uklidňující zelenou barvu, nefrit je více tmavší, jadeit více světlejších odstínů.

Jadeit

Jadeit

V dávnověku patřily nefrit a jadeit k nejcennějším kamenům orientu. Staly se symbolem klidu a míru, také spokojenosti, peněz a materiálního zabezpečení. Probouzejí kladné charakterové vlastnosti jako je obětavost, skromnost a smysl pro spravedlnost. Jsou i symbolem moudrosti a vznešenosti. Podporují láskyplné emoce, ohleduplnost a jemnost. Pomáhají odstraňovat skleslost a zvyšují imunitu organismu.

ObsidiánObsidián

Obsidián není klasický kámen, je to sopečné sklo. Vzniklo při magmatické činnosti, horká láva se v chladném prostředí v kontaktu s vodou prudce ochladila a ztuhla. Je to forma přírodního skla, má ostrý lom, díky kterému se podobně jako pazourek používal na výrobu řezných nástrojů.Obsidián kámen

Obsidián je leský, černý kámen, někdy s bílými tečkami, takovému se říká vločkový obsidián. Temně černý obsidián je spojován s černou magií a velkou mocí. Obsidián ochraňuje svého nositele před negativními silami, dodává mu sílu a víru ve vlastní schopnosti.

Olivín náramekOlivín (Peridot)

Olivín je světle žluto-zelený, olivový kámen, odtud jeho český název olivín. Olivín drahý kámen peridotNa rozdíl od ostatních kamenů se nevyskytuje v různých barevných variantách, ale pouze v této jasně zelené. Olivín má velký vliv v psychické oblasti – odstraňuje splín a melancholii a podporuje pocit jistoty u psychicky slabých jedinců. Bývá přiřazen čtvrté čakře, pomáhá zbavovat naše srdce, tělo i mysl těžkých emocí a toxinů a lépe a s láskou se prosadit a projevit.

RůženínRůženín

Růženín je kamenem čisté lásky. Svému nositeli posílá dobro, lásku a uzdravení. Probouzí cit něžnosti, mírnosti, nesobecké lásky a přátelství. Prohlubuje cit pro umění a krásné věci a napomáhá trpělivosti.

Sodalit

Sodalit

Sodalit je pro svou modrou barvu spojován s čelní čakrou. Je kamenem intuice a jasného myšlení. Podporuje soustředění a logické myšlení, posiluje naší víru v sebe sama při uskutečňování našich snů. Celkově posiluje nervový systém a sebedůvěru a dodává odvahu.

Tygří oko, sokolí oko, býčí okoTygří oko, Býčí oko a Sokolí oko

Tyto krásné lesklé kameny typické svým  jsou prokřemenělé kusy vláknitého asbestu. V první fázi prokřemenění oxidem křemičitým vzniká modravé sokolí oko, s příměsí hydroxidu železa se mění v zlatohnědé tygří oko, býčí oko vzniká při těžbě v kontaktu s ohněm vypálením až na 1000°C.

Tygří oko

Tygří oko

Tygří oko svého majitele činí odvážným a zvyšuje jeho sebevědomí. Léčí teplem, které provází jeho vyzařování, učí aktivnímu a otevřenému vnímání světa.

Sokolí oko

Sokolí oko

Býčí oko

Býčí oko

Sokolí oko a Býčí oko mají podobné působení, napomáhají k vědomí pospolitosti a lepší koordinaci.

Tyrkys

Tyrkys

Tyrkys Tento jasně modrý kámen se do Evropy dostal z Turecka, odtud nese i svůj název turkis (česky tyrkys), tedy turecký kámen. Tyrkys byl pro svou zvláštní jasně modrou barvu uctívaným drahokamem ve všech starých kulturách. Indiáni považovali tyrkys za strážce těla a talisman, který chrání před neštěstím a nehodami. V zemích Orientu věří, že přináší štěstí a lásku zamilovaným. Známým faktem je schopnost tyrkysu pohlcovat negativní energii. Tyrkys má také tu zvláštnost, že při onemocnění nositele změní barvu, zmatní, zesvětlá a jasně modrá barva se změní do zelena. (Při uložení do tmy se původní barva navrací). Tyrkys je typicky ochranným kamenem, pomáhá také při jasné komunikaci a usnadňuje vyjadřování.

Tyrkenit je přírodně dobarvený drahý kámen (howlit). Oblíbený kámen pro výrobu šperků. Tyrkenit je považován za kámen štěstí, podporuje naše kreativní myšlení a vede k našim snům.  Jeho tyrkysově modrá barva vybízí naši duši k čistotě citu, jasnosti mysli a praktickému jednání.

Unakit prstenUnakit

Unakit je směsicí zelené barvy přírody s jemnou růžovou. Jeho vyzařování nám pomáhá uvést city do rovnováhy. Bývá považován za kámen vizí a věštění, pomáhající odstranit překážky duchovního růstu. Uzemňuje, přináší klid a porozumění.

Záhněda korále

Záhněda

Záhněda je kouřově zbarvená, čirá odrůda křemene. Tmavě hnědé až černé, téměř neprůsvitné záhnědy se nazývají moriony.

Morion proti světlu

Morion proti světlu

Morion

Morion

Morion se na první pohled zdá být matně hnědý nebo černý, ale při pohledu proti světlu uvidíte, že je průsvitný.

Barva záhnědy – kombinace čiré a hnědé, symbolizuje pozitivní harmonii Nebe a Země, vyrovnanost duše a těla. Uklidňuje nás, napomáhá meditaci a abstraktnímu myšlení, pozitivně ovlivňuje duchovní rozvoj osobnosti.


Náramky, náušnice a náhrdelníky… z drahých kamenů a dalších přírodních materiálů koupíte v rubrice Šperky z drahých kamenů.Šperky z drahých kamenů

Krásná encyklopedická knížka o drahých kamenech a přírodních minerálech (s fotkami a popisky) je tady: Jak nám mohou pomoci drahé kameny.

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *