Od prkna k dokonalé šperkovnici

Vítek a Mína a prknoNejlepším způsobem, jak vyjádřit svého Ducha, je ponořit ho do hmoty.

To asi usoudil sám Bůh, když stvořil svět, osázel ho květinami, zvířaty, stromy, lidmi…

Ponořil svého Ducha i do něčeho tak obyčejného, jako je třeba dřevěné prkno.

K prknu postavil člověka a řekl: Tvoř! Dělej to jako já…

A tak člověk noří svého Ducha do své činnosti a vytváří, co dokáže – podle svých znalostí, dovedností, podle svého naladění, rozladění, rozmaru nebo zapálení…

S láskyplnou pozorností a pečlivým opracováním i obyčejné prkno dokáže proměnit v dokonalý šperk.

Šperkovnice-otevřené

“Jééé, ty jsou krásné!” rozplývala se Mína, když Vítek otevřel krabici, aby se pochlubil svými výtvory:  dokonalými dřevěnými krabičkami. 

“Budeme je vyrábět! Nauč mě to!” žadonila Mína, “taky bych chtěla umět vyrábět takové krásné šperkovničky jako ty!”

“Tak dobře,” souhlasil Vítek, “ale není to tak snadné…”

Sedli jsme do auta, přivezli z města pár špalků a prken a Vítek začal vyprávět své peripetie, jak se od prkna propracoval až k dokonalým výtvorům.

Dřevo-špalky

Tak především vzhled a tvar. Jak má vlastně taková dokonalá šperkovnice vypadat?

Vyrobil jsem dřevěné hranoly – a testoval je na lidech: “Jaká krabička by se ti líbila, kdybys ji dostal nebo daroval?”

Dokonalá krabička měla být na velikost dlaně – to byl základní požadavek.

Vybrousit takový dokonalý tvar si ale vyžádalo jistou vynalézavost a vytrvalost… Zkonstruoval jsem nejprve 6 různých typů (nefunkčních) brusek, než se mi podařilo vychytat žádaný postup.

Také šmirglování krabiček přineslo svá úskalí. Když jsem se v dílně málem přiotrávil pilinami, přivedlo mě to k nutnosti sestrojení odsávání a filtrace vzduchu.

Vyřešení dokonalého zavírání šperkovnic si žádalo další experimentování – nakoupil jsem desítky nejrůznějších pantíků, petlic a uzávěrů, obyčejných či dokonce pozlacených… Petlice se ale zdály být humpolácké a navíc ani pořádně nedržely. Až se nejideálnějším ukázalo uzavření krabičky na pevný mosazný drátek.

Povrchová úprava! Ta si vyžádala nakoupit zkusmo desítku různých olejů, vosků a laků… Požadavkem bylo, aby ochranný lak strukturu dřeva nezakryl, ale naopak ještě zvýraznil jeho přirozenou strukturu.

Povrchová úprava

Celoroční záležitostí se ukázalo být shánění různých druhů vzácných a dovozových dřev, aby krabičky byly kvalitní i krásné barvou. (Uřízl jsem například i akát před domem, ale dřevo z něj bylo tak tvrdé, že bych si zničil nástroje). A tak jsem nakupoval různá dřeva a postupně vyzkoušel: dub, ořech, švestku, třešeň, smrk, dřevo morušovníku, ale i vzácnější africká dřeva jako mahagon, wenge nebo ovengkol a jiná…

Výsledkem dlouhodobého testování, pokusů a omylů, hraní si s hmotou a naší tvořivostí…, se stal dokonalý vymazlený výrobek: dřevěná šperkovnice vyhovující tvarem, funkcí i krásou. 🙂

Šperkovnice dřevěná

Pokud byste zatoužili mít nebo darovat nějakou naši originální dřevěnou šperkovničku, můžete si vybrat z různých druhů dřev, barev, vzorů i tvarů v nabídce našeho e-shopu. 🙂

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *