Doplňování nádrží lásky – Kde natankovat?

Pokud jste životem procházeli snadno a lehce, pokud jste dostali do vínku funkční rodinu, citlivé rodiče, kteří vás s láskou a respektem vedli k samostatnosti a sebevědomí…, pokud jste již od samého začátku dostali zároveň i krásu a bystrost rozumu, těla i ducha…, veselé přátele, partu lidí, na které se můžete spolehnout a nakonec i milujícího partnera a skvělou práci, která vás nesmírně baví…, pak jste v každé etapě svého života měli možnost si dosytosti užívat bohatství a lásky Všehomíra.

Takový obdarovaný člověk se v dospělosti (pokud si zároveň udrží vděčnost a pokoru) může cítit šťastný a naplněný láskou na všech úrovních! Odtud je jen krůček k tomu, aby z přetékajícího bohatství své duše rozdával svou pohodovou “náplň” dál. 🙂

RAdost

Co ale, když se na prahu dospělosti (nebo na prahu stáří…) cítíte spíš vyprahlí? Spíš než rozdávat, byste chtěli brát? Potřebujete nutně doplnit nádrž! Kde ale natankovat?

John Gray ve své knize: „Jak mít co chceme a chtít co už máme“ rozdělil život člověka do deseti oblastí – důležitých životních etap, které nazval nádržemi lásky, přičemž každá etapa nás má (v ideálním případě) zahrnout dostatečným množstvím „benzínu“ pro šťastnou, pohodovou a naplněnou jízdu životem. Jaké jsou tyto konkrétní etapy (v jakém věku a čím nás měly zásobit) jsme popisovali v článku: Deset životních etap – plná nádrž lásky.

Pokud zjistíme, že se nám v nějaké životní etapě něčeho důležitého nedostalo, podíváme se teď na to, jak a čím si můžeme poloprázdné “nádrže lásky” doplnit.

Doplňování nádrží lásky

1. (Láska od Boha) K doplnění první nádrže lásky potřebujete mít pravidelný vnitřní kontakt s Vesmírem, Bohem a Přírodou… Jinak to nebude fungovat. K něčemu neznámému, co vás zlobí nebo přímo děsí, si těžko najdete (pozitivní) vztah. Hledejte odpovědi na otázky, ptejte se, pátrejte… Když něco nevíte, zeptejte se! Třeba přímo Boha nebo vaší duše, nebo stromů v lese… Ptejte se a vězte, že odpověď se dostaví!

Udělejte cokoliv, abyste opět obnovili spojení a tedy i důvěru ve svět a vesmírný řád.

Pěstujte své sny

2. (Rodiče) Nefungují-li vaše rodiče, najděte si “náhradní rodiče”. (Přítele, nebo klidně psychologa…) Hledáte bezpodmínečnou lásku člověka, jenž vás vyslechne, pochopí, možná i poradí, ale nebude vám svou radu vnucovat, nebo dokonce vynucovat si její vyplnění.

Meditace či spojení s Bohem či Vesmírem je jako zalévání květin. Zahojení ran z minulosti je totéž co výměna hlíny v květináči. Bez kvalitní půdy nebude rostlina prospívat. 🙂

3. (Přátelé) Najděte si přátele! Noví přátelé vám pomůžou najít nové části sebe sama. Staří přátelé vám zase pomohou milovat a přijímat sami sebe takoví, jací jste. (Přátelství však nemůžete cítit, pokud necítíte jistotu, že smíte být sami sebou a že se smíte vyjadřovat bez obav, že se zesměšníte.)

4. (Známí) Nejlépe zabere, chodíte-li do nějakého klubu, kroužku, na cvičení, či máte-li s někým společného koníčka. Choďte do kina, na koncerty, do kostela, do divadel, poslouchejte hudbu z mládí… Dělejte cokoliv, co vás propojí se sebou samým a se společně naladěnými lidmi.

5. (Sebeláska) Je důležité stále si klást otázku – co vlastně chci – a potom o to usilovat! Pokud si tuto otázku skutečně položíte a odpovíte si, že toužíte pomáhat jiným ke štěstí, pak jste bohužel netrefili do černého! Na otázku, co chcete, musíte odpovědět – co chcete pro sebe!

Uvažte, co všechno vám ještě chybí, co dalšího byste si přáli… Věnujte se sobě, dělejte, co byste nikdy neudělali, cestujte, experimentujte… Přítomnost nových a odlišných lidí vás vždy seznámí s tou částí vašeho já, kterou ještě neznáte.

Každý den si svoje cíle připomínejte a každý den si určete konkrétní cíl a stanovte si postup, jak ho dosáhnout.

6. (Vztahy) Nenarazíte-li na toho pravého, pak se díváte nesprávným směrem. Většinou potřebujete doplnit některé z nádrží lásky. Jistě znáte pořekadlo: Když je žák připraven, učitel se dostaví… Jste-li zoufalí, dokonalý partner se vám většinou vyhne obloukem. Věnujte se uspokojování ostatních potřeb a toho pravého k sobě přitáhnete zcela nevědomky. 🙂

Živte se tím, co milujete

7. (Děti) Bezpodmínečně rozdávat můžete pouze v tom případě, že ostatní nádrže lásky máte natolik plné, že vám doslova přetékají. V tom případě pociťujeme potřebu cítit zodpovědnost za něco živého, co pomoc a podporu potřebuje. Nemáte-li děti, pořiďte si psa, kočku, zahradu, vnoučata… Díky pocitu zodpovědnosti a rozdávání bezpodmínečné lásky se vnitřně posílíte a vyzrajete.

8. (Společnost) Tato nádrž se týká dávání společnosti, zájmu o sousedství, blízké okolí, které byste chtěli zlepšit a zkrášlit pro sebe a pro ostatní. Pocit uspokojení, plnící tuto nádrž, pramení z dobrovolné pomoci lidem. Všechno, čím přispějete nebo podpoříte např. vznik a chod místní knihovny nebo zeleně, čím vylepšíte životní prostředí či mezilidské vztahy…, vám vnitřně pomůže.

Jak bylo prokázáno, dobrovolnictví léčí, nejen naši psychiku, ale i fyzické nemoci! Je to proto, že člověk takříkajíc na vlastní kůži pocítí svou vlastní Dobrou Vůli – a to je ten nejlepší a nejbližší kontakt s Láskou osobně, a tedy i nejlepší lék! 🙂

9. (Svět, respektive oplácení světu za vše, co vám kdy dal) A neříkejte, že toho bylo málo! 🙂 Minimálně vám dal zkušenosti! To je apropó také jediné, co si z této planety odneseme s sebou…

V této nádrži bychom měli rozšířit své obzory a dosáhnout až za hranice svého nejbližšího okolí, národa a kultury. Své zkušenosti a sílu nevyužívejte jen ve prospěch svůj a své rodiny, snažte se podle svých možností pomoci celému světu. Též ideální doba pro cestování po světě a jeho poznávání. Pamatujte si: stárnout může znamenat, že máte víc, nikoliv míň!

10. (Ideál) Jde o to, že ve vyšším věku (samozřejmě možná i jindy, ale v tuto dobu většinou jistě) pocítíme hlubší sepětí s přírodou, jejími rytmy a řádem, s vesmírem a celkovým vývojem Jsoucna.

V tomto věku (a přirozeně i kdykoliv jindy po tom zatoužíme 🙂 ) bychom si měli největší radost najít v sobě, i ideálu, v Bohu, v tichém splynutí s přírodou, v službě a práci, ve vlastním srdci…

Moře

Pamatujte si, že plný a bohatý život je nejenom možný, ale že to je přímo naše povinnost.

Řád a rytmus přírody, zákony vesmíru i lidské společnosti, to všechno směřuje k jedinému cíli: dát životu smysl tím, že budeme žít s plnými nádržemi všech deseti druhů lásky, a díky tomu dokážeme svou existencí přinášet radost a poznání nejen sobě, ale i celému světu.

(Volně podle knihy Johna Graye Jak mít co chceme a chtít co už máme)

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *