Vzdělávání dětí jinak – Svobodná škola a Lesní klub Horní mlýn u Chotěboře

Vaše dítě se nerado učí? Nechce chodit do školy nebo se tam dokonce jít bojí? Má problémy s učiteli, učivem i spolužáky? Nebaví ho sedět v lavici, a tak nedává pozor? Necítí se respektováno a z trucu zlobí?

Podívejte se s námi do Svobodné školy v Chotěboři, kde se děti vzdělávají jinak…

To hlavní, co vás (a především děti) na první pohled na škole zaujme, je, že děti se učí venku! Vyučování probíhá formou různých her a výprav. Děti nemají vyučovací hodiny, ale epochy a předměty se vzájemně prolínají.

A tak se například při výpravě k potůčku děti cachtají, při tom se učí angličtinu, matematiku a při pobytu v přírodě pochopitelně i přírodopis. Ve třídě si pak v rámci výtvarné výchovy namalují nebo graficky zpracují, jaké přírodní motivy je zaujaly.

Děti nesedí v lavicích, ale leží na podlaze nebo jak a kde zrovna chtějí. Také přestávky tráví venku a mohou se tam vyřádit podle libosti. Přecházejí po prkně, houpou se na provaze, nebo se klouzají na improvizované skluzavce.

Další zvláštností je, že děti učitelům tykají. Vlastně to pro ně nejsou učitelé, ale průvodci (školou, učivem, vzděláním, životem…)

“Zakládáme si tu na vztazích mezi učiteli a dětmi, to je pro mě důležité,” říká třídní učitelka 4. a 5. třídy Petra, “je to tady všechno takové milé a příjemné, jak pro nás, tak i pro ty děti. Těšíme se sem a jezdíme sem rádi”.

Průvodkyně Eva dodává: “Já jsem si tuto školu vybrala, protože jsem hledala alternativu pro sebe a pro syna a tady mi to dává smysl. Ráda učím venku a dává mi smysl, aby i děti mohly být venku! Ráda učím v pohybu a s pomůckami. A je pro mě důležité být s dětmi v respektujícím vztahu, proto jsem tady.”

Děti s průvodci se někdy sejdou i mimo vyučování, udělají si ohníček a na starém mlýně přespávají. O prázdninách pak prostory školy a malebné údolí řeky Doubravy funguje jako tábor, který může využít i veřejnost.

Krásné prostory sálu i příjemného lesního prostředí s říčkou si také mohou pronajmout firmy pro své aktivity, jako třeba teambuilding v přírodě.

Kdokoliv by pak chtěl pomoci škole a školce, třeba s nařezáním dřeva nebo opravami, bude vítán. I vy můžete přispět zasláním libovolné částky na účet školy a podpořit tak tento skvělý projekt.

Pohoda Lesního klubu pro nás byla strhující. Pusťte si VIDEO a načerpejte příjemnou atmosféru tohoto trochu jiného vzdělávání…

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *