Od pramene k prameni v obci Prameny

Když přijedete do obce s romantickým a slibným názvem Prameny, přepadnou vás smíšené pocity. Radost a smutek zároveň, rozpory tu tak nějak „visí ve vzduchu“…

Nedotčená příroda, území nikoho, zašlá sláva, samota, opuštěný prostor… a zároveň magie přírodní krásy, láska, péče a úsilí místních či přespolních, kteří sekají trávníčky, rozmisťují ukazatele cest a kteří vybudovali a udržují studánky s místním pokladem – léčivými minerálními prameny!

Hrstka nadšenců asi nestačí porazit molocha byrokracie, hlouposti, nekalých či žádných úmyslů… Ani velké nadšení jednotlivců nestačilo v tomto případě na tomto magickém místě odhazovat všechny klacky, klády a balvany úředních a jiných šimlů z cesty za udržením a obnovou slávy tohoto místa.

Dnes je obec Prameny horkým bramborem naší republiky. Obec, která je asi jedinou obcí u nás, kde nikdo nepřišel k volbám, a to ani na jedné straně – nikdo neměl zájem kandidovat, nikdo neměl zájem volit. A měl-li, opět zaúřadovali šimlové a skřítci plivníci. Prapodivné tahanice vždy zároveň odradily i případné investory.

Kdysi na tomto místě stávaly vyhledávané lázně. V okolí vydatně vyvěrá hned několik chuťově lahodných a obsahově bohatých minerálních pramenů, které byly dříve hojně využívány. A to není veškeré bohatství tohoto místa. V minulosti se tu těžilo stříbro a cín, kolem těžby časem vznikla hornická obec, která byla postupně povýšena na lázeňské město.

V Pramenech jsme byli s kamerou. Jak to tam vypadá dnes – v jakém stavu jsou bývalé lázně a v jakém stavu jsme nalezli zdejší minerální prameny, uvidíte v na našem videu:

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *