Jak jsme chytali včelí roj

To takhle jednou ráno jde Vítek na pravidelnou pochůzku po zahradě. Jeho první kroky obvykle míří ke včeličkám. Obzvlášť touto dobou, kdy už je venku krásně, včely se vesele množí a je třeba kontrolovat čerstvě vytvořené včelí oddělky.

“Jak se máte dneska, holky?” pomrkává Víteček na česno, ale co to? Holky se dnes na kus řeči nezastaví a v zástupech proudí z úlu ven. Vypadá to, že mají napilno, ale nezdá se, že by se ty zástupy vracely zase zpátky… 🙂

Ve vzduchu to hučí, včely jsou kolem úlu, kolem Vítka, kolem stromů… za chvíli je jich plné nebe.

“Tak takhle asi vypadá rojení,” pomyslí si Vítek, “to nevypadá na běžný prolet!” bleskne mu hlavou a běží se podělit o svůj objev: “Míno, honem, na včelnici je dneska provoz jak na dálnici!”

A to už pobíhají kolem úlů oba a shrnují jednohlasně: “Je to tady! Náš první roj!” 🙂

Včely chvíli poletovaly nad okolní loukou, za nimi poletovali Vítek s Mínou a sledovali, kde se chystají včely usadit. Nabízela se tu hned za plotem stará planá jabloň, kousek dál pak keř bezu, vysoká štíhlá borovice a pak staré vysoké akáty, odkud bychom je sundavali svépomocí asi jen stěží…

Včely se naštěstí rozhodly moudře a usadily se pohodlně na větvi blízké jabloně. Vítek s Mínou rozhodně nekoukali “jako kdyby jim uletěly včely”… a rychle se pustili do záchranné akce.

Za pomoci Vidláka a jeho asistentky (a jejich odborného speciálního nářadí – štafle, pilka, nůžky a stará krabice) se jim podařilo postupně zvolit nejvhodnější postup: roj pomocí štaflí, pilky a poklepu přesunout z větve do krabice, odkud pak odnést zpátky domů a přesypat do nově připraveného úlu.

Zvolený postup se s mírnými komplikacemi podařilo dodržet, včely chytit do krabice a přesypat do čerstvě nachystaného úlu, který už čekal na včelnici na nový oddělek. A ani nemusel čekat dlouho. 🙂 Včely ihned pochopily, že toto bude skvělý domov pro jejich včelí královnu a nové potomstvo a hned záhy začaly nový úl prozkoumávat, vylétávat ven a vracet se s nožičkama plnýma pylu. 🙂

Vypadá to jednoduše, ale byl to adrenalin na celé odpoledne. 🙂 Akce se zdařila k radosti všech zúčastněných (včetně včelek, které takto snadno našly svůj nový domov). A dokonce se to obešlo bez jediného žihadla!

Pokud chcete vidět v přímém přenosu, jak se takový roj chytá, máte možnost. Vidlák celý průběh chytání roje nahrál na video a vy se na něj můžete podívat:

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *