Zdraví a štěstí začíná zevnitř (na úrovni našich myšlenek, pocitů, slov a činů…) To si připomínáme stále jako první. Nicméně je příjemné mu pomáhat zvenčí. 🙂
Aby se naše tělo cítilo dobře a zdravě, je důležité, co mu dáváme. Je jasné, že čím méně škodlivin je nucena tato naše chemická laboratoř zpracovat a přefiltrovat, tím méně se vyčerpá a “zadře”. A naopak – čím více vitamínů v podobě zdravých živin, myšlenek a pocitů tělu dodáme, tím bude pro nás nadšeněji pracovat.
A jak jsme tak včera nadšeně pracovali na zahradě – stříhali jabloně, rybíz, ostružiny, hrabali listí, při přerývání políčka jsme pro vás vykopali doslova poklad …
Topinambury!
Znáte je? 🙂
Slunečnice Topinambur, jak se tato krasavice jmenuje, je až 2 m vysoká houževnatá rostlina, která krásně kvete žlutými květy podobně jako slunečnice a pod zemí u kořenů si stejně jako brambory vytváří jedlé, chutné a zdraví velmi prospěšné hlízy.
Topinambury – léčivé účinky
Hlízy topinambur obsahují velké množství vitamínů, převážně vitamíny skupiny B, biotin, také vitamíny A, C i D. Dále řadu léčivých prvků a minerálů, především draslík, hořčík, vápník, fosfor a také železo, zinek a mnohé další.
Na rozdíl od brambor neobsahují škroby a oleje, ale zato vysoké množství inulínu, což je “cukr pro diabetiky”, který dokáže snížit hladinu krevního cukru, cholesterol i krevní tlak a zároveň se v těle chová jako zdravá vláknina a tedy pomáhá čistit střeva a zlepšuje trávení.
Topinambur se používá i jako dietní živina – protože zasytí a přitom má nízkou energetickou hodnotu. Antistresové a detoxikační účinky topinambur byly již vědecky prokázány. (O utišujících a povzbuzujících účincích už vypovídá samotné složení prvků a vitamínů).
Hlízy mají i protiastmatické účinky a vyrábí se z nich i utišující sirup.
Topinambury – pěstování
Pokud byste se rozhodli topinambury pěstovat, pro začínající či občasné zahrádkáře, je to rostlina ideální.
S jejich pěstováním si totiž nebudete muset dělat vůbec žádné starosti. Topinambura je jedna z těch rostlin, co se o sebe postará úplně sama i bez vašeho přičinění. Je to trvalka, vesele se množí i v chudobných podmínkách a nemá žádné zvláštní pěstitelské nároky na světlo, půdu ani vláhu.
Nadělá vám parádu, zastíní před sluncem, ochrání před větrem, zakryje nevzhledné části prostoru … a zároveň bude dávat nepřetržitě i chutné léčivé hlízy. 🙂
Nespornou výhodou je i to, že její hlízy můžete odebírat od kořenů postupně, aniž byste tím rostlinu zahubili. Pokud rostlinu necháte v hlíně, můžete šetrně odebrat od kořenů libovolné množství hlíz a rostlina si brzy vytvoří hlízy nové.
Topinambury jsou také značně mrazuvzdorné, takže je nemusíte ani z pole sklízet a odpadne vám tak i starost se skladováním. Na zimu vrchní část rostliny seschne, ovšem její podzemní část (právě léčivé hlízy) jsou na rozdíl od brambor mrazuvzdorné a ponechané v hlíně přečkají bez úhony mrazy i -10°C a více. Takže můžete hlízy vyhrabat i uprostřed ledna, teoreticky i z pod sněhu, pokud nebude hlína zmrzlá. Hlízy tak máte celý rok k dispozici – čerstvé, svěží a křupavé. 🙂
Topinambury – recepty
Na rozdíl od brambor se topinambury dají jíst i syrové (chutnají podobně jako lískové oříšky) a mají tenkou slupku, takže pokud nebudete chtít, nemusíte je ani nijak zvlášť loupat.
Můžete je chroupat jen tak jako kedlubny nebo ředkvičky, nastrouhat do salátu samotné nebo s jinou zeleninou (například mrkví či celerem), pokapat citronem a olejem. Nebo je můžete přimíchat do tvarohu na pomazánku nebo do jogurtu na zálivku či dip. Čerstvé syrové jsou nejlepší.
V kuchyni se dají použít všude tam, kde se používají brambory – do polévky, do bramboráků, do těst… (Počítejte ovšem s poněkud netradiční sladší chutí a také s tím, že neobsahují škroby, takže těsto z nich “nedrží” tak dobře jako z brambor).
Výborné jsou topinambury dušené na másle, chutnají podobně jako dušená mrkev.
Přímo lahůdka je léčivá topinamburová polévka:
Na másle zpěníte cibulku, přidáte česnek a kostičky topinambur. Restujete asi 10 min., pak zalijete zeleninovým vývarem (může být bujon), podusíte asi 20 minut a rozmixujete. Pak už jen přidáte sůl pepř a koření dle libosti (koriandr, kari, zázvor… co kdo má rád), nakonec čerstvou petrželku nebo majoránku. Na talíři můžete přidat i smetanu a strouhaný sýr. Polévka je příjemně krémová a lahodná. (Chutí připomíná tradiční polévku z dýně).
Z topinambur se prý dají v troubě upéct křupavé čipsy, nebo kostičky hlíz opražit na pánvi, umlít a pak povařit ve vodě – jako chutnou náhražku kávy (meltu). Ale to jsme ještě nezkoušeli.
Také se dají čerstvě nastrouhané topinambury díky své zásobě minerálů a vitamínů použít i jako povzbuzující pleťová maska a nebo se v nich můžete pro detoxikaci celého organismu rovnou vykoupat. 🙂
—
Pro úplnost ještě dodáváme: nesmíme zapomínat na to, že na živinách, lécích, léčivech a léčivkách… je nejzdravější náš vlastní pozitivní životní přístup.
Naši pravidelní čtenáři už vědí, že veselá mysl je půl zdraví a že pro zdraví našeho těla a duše není ani tak podstatné to, čím se stravujeme, jako spíš to, čím se “otravujeme”…
Jak už kdysi pravil prorok a zdatný léčitel Ježíš: “Našemu tělu neubližuje to, co do něj (v podobě potravy a jiných cizích vnějších vlivů) vchází, ale to, co z nás (v podobě myšlenek, pocitů, slov a činů) vychází.”
Ať už tedy budete pěstovat, připravovat nebo konzumovat lahůdky jakékoliv, nezapomeňte si k tomu vždy naservírovat i vydatnou porci smíchu a radosti ze života.
Úspěšné už téměř jarní dny! 🙂
Nejnovější komentáře