Tajemství šťastného vztahu – 2. Partnerská komunikace

V minulém díle Tajemství šťastného vztahu jsme si povídali o výběru toho pravého partnera a dnes se podíváme na vzájemnou partnerskou komunikaci.

4. Dělejte věci spolu (to milují muži) 

Z jisté studie vyplynulo, že partneři – a převážně právě mužská část – milují mít své partnerky u sebe, respektive u svých oblíbených činností. Nemusí spolu dlouze hovořit, nemusí dokonce vůbec hovořit. 🙂 Úplně jim stačí ten pocit, že mají svou ženu “u toho”.

Můžete třeba jen vedle sebe sedět na gauči, chroupat brambůrky a koukat se spolu na televizi… nebo muži asistovat při opravě (čehokoliv) podáváním nářadí… Zatímco žena by mohla z takové “zábavy” mít pocit, že muž “není s ní”, muž takové vědomí sounáležitosti vnímá jako plnohodnotnou spolu-práci.

Podej mi ruku

Dělejte věci spolu. Když budete dělat věci spolu, tak vás to sblíží. Poznáte lépe jeden druhého, zažijete podobné pocity a získáte společné vzpomínky. Naučíte se věci řešit, spolupracovat a ohleduplně spolu zacházet. Anebo se pohádáte – a to je taky dobře. Alespoň partnerovi dáte prostor pro to, aby ukázal svou velkorysost a pochopení a zdokonalíte se v umění láskyplné komunikace. A nemusíte spolu vytvářet ani nic velkolepého. Úplně stačí, když budete spolu třeba natírat plot, vařit, plít záhony, běhat, nebo jen tak “blbnout”.

5. Povídejte si spolu (to milují ženy)

Jistě, najdou se i “upovídaní” muži, ale sdílení nápadů prostřednictvím košatých rozprav, je spíš ženská záležitost. 🙂 Muži rádi vypráví a rádi se poslouchají, ale tady jde o to, abyste si povídali SPOLU. Když si se ženou povídáte a pečlivě jí nasloucháte, ukazujete jí tím svůj zájem a ona získá intenzivnější pocit sounáležitosti a potvrzení vaší lásky. Věnujte tomu druhému náležitou pozornost. Umění naslouchat je jednou z nejtěžších dovedností…

6. Mluvte spolu o všem 

Mluvte spolu o všem. Nedejte na různé psychologické fígle z časopisů, které radí (převážně ženám), že jistá tajemnost, mlžení a udržování partnera v nejistotě, vás činí přitažlivými, neboť muži milují lov a jakmile vás uloví, ztratí zájem… Je to přesně naopak! Muži touží po pevném svazku, kde se můžou cítit jistí, milovaní, obdivovaní a kde jsou jejich city v bezpečí! K ženám, které vnímají jako nevyzpytatelné, se také tak budou chovat…

Komu jinému byste se měli svěřovat – jak se cítíte, co se vám líbí, co vás trápí, co vás těší… když ne právě svému partnerovi, který s vámi tráví většinu svého času nebo dokonce celý život?! Jen budete-li ve vztahu maximálně otevření, můžete zažívat pocity svobody, blízkosti, vzájemnosti, důvěry a naplnění…

Partnerská komunikace

7. Mluvte pravdu!

S tím souvisí i další naše doporučení: mluvte pravdu! Za každých okolností a vždycky. Nelžete a nemlžte ani v maličkostech! I kdyby se vás partner zeptal třeba jen: máš hlad? Neříkejte: nemám, když máte. Neříkejte: je mi bezva, když se cítíte mizerně.

Říkejte ano, když chcete říct ano a ne, když chcete říct ne. Upřímnost je důležitý předpoklad šťastného vztahu, jedině v takovém vztahu budou energie mezi vámi volně proudit a vy se budete cítit milovaně, bezpečně a svobodně.

8. Mluvte spolu laskavě

Dávejte velký pozor na to, jak spolu komunikujete. Úplné tabu ve vztahu jsou různé jízlivosti, sarkazmus, urážky namířené vůči partnerovi nebo dokonce vulgarity!

Každý pocházíme z jiných výchozích podmínek, máme jiné zkušenosti, jiný způsob myšlení, jiný náhled na věci, jiné vnímání… a také jiné výrazové prostředky, které jsme získali převážně v rodině nebo pochytali po cestě životem. Pokud se ve vztahu setkají partneři s diametrálně odlišnými komunikačními dovednostmi, někdy je těžké se domluvit. Pokud jste spíš tichý a jemný a partnerka na vás co chvíli ječí, nebo jste třeba přísně vychovaná mírná žena, zatímco váš partner nejde pro hlasité či hrubé slovo daleko… pak o to víc je třeba milovat, naslouchat a komunikovat!

Pokud vás chování vašeho partnera irituje nebo obtěžuje – řekněte mu to! Nemusíte nic tolerovat, snášet nebo už vůbec ne trpět! 

Řekněte mu to, ale řekněte to laskavě. 🙂 Laskavost je vaše největší “zbraň”. Neříkejte mu ale, co by měl nebo neměl (říkat nebo dělat) on. Mluvte o sobě a o tom, jak se díky jeho chování nebo slovům cítíte.

Nezapomínejte, že  naším primárním úkolem není napravit druhé nebo naplnit jejich žádosti, ale postarat se o sebe a naplnit si své Sny –  a to i ve vztahu…

Forever and ever

3. díl o šťastném partnerském vztahu nám prozradí, jestli máme společnou cestu

Doporučujeme přečíst si i náš starší článek Vyšší úrovně partnerské komunikace.

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *