Reflexní prvky – samolepky, přívěšky, smajlíci, pásky? Otestovali jsme je!

Jestlipak máte na sobě nějaké reflexní prvky, když jdete v noci ven? 😀

Od ledna 2016 vyšla v platnost novela Zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, která říká:

“Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.”Reflexní smajlíci

Opravdu jsou reflexní prvky tak nepostradatelné, že se bez nich člověk večer na silnici neobejde? Nesnaží se tu z nás jen nějaké loby nucenou vyhláškou tahat peníze a vodit nás za nos? Jestlipak tyto prvky vůbec fungují?

A zatímco jsme si kladli podobné otázky ohledně nové vyhlášky, v e-shopu nám došly placky smajlíků. Hledali jsme nějakou alternativní náhradu těchto oblíbených motivů a narazili jsme na smajlíky reflexní! …

A tak jsme jednoho dne nakoupili různé reflexní prvky – smajlíky, přívěšky, samolepky a různě široké a různě barevné pásky. Ale místo, abychom si je poslušně připevnili na oděv, rozvěsili jsme reflexní prvky po zahradě na plotě a na stromech…reflexní prvek ve tmě

V noci jsme se pak z balkónu s baterkou bavili hrou: “Hledej smajlík!” 🙂

Překvapilo nás, jak smajlíci i pásky opravdu jasně a do daleka září.

“Jak se asi chovají na silnici?” přemýšleli jsme. “Když je osvítí světla reflektorů na pohybujícím se chodci, je to určitě jiné, než když baterkou posvítíme na nehybný strom!”…

A to už se Vítkovi, který přímo miluje různé pokusy, testy a vynálezy, rodil v hlavě nový nápad. “Otestujeme je!” zvolal nadšeně. “Zvu Tě na noční výlet!”

Test reflexních prvků

test reflexních prvků

Druhý den jsme se pečlivě nachystali: oblékli jsme si tmavé oblečení (což při naší zálibě v pestrobarevném šatníku byla menší potíž 🙂 ), do auta naložili desku, polepenou odrazkami, tubu, obtočenou různými druhy reflexních pásek a retroreflexní vestičku z povinné motoristické výbavy.

Přibalili jsme potřebnou techniku a o půlnoci se vydali hledat ve vyhlášce zmiňovanou “neosvětlenou krajnici mimo obec”. 🙂 Jednu takovou jsme po pár kilometrech našli. Mezi Bukovou a Vidlákovou Lhotou jsme zaparkovali na úzké silnici mezi poli a odstartovali náš test:

Zajímalo nás

  • jestli svítí (odráží světlo) všechny reflexní prvky stejně dobře
  • které reflexní prvky svítí nejvíce a nejdále
  • jestli na velikosti a barvě prvku záleží
  • je-li lepší pořídit si samolepicí odrazku, přívěšek nebo obepínací pásku
  • kam je nejlepší si prvky umístit (na batoh? bundu? ruku? nohu?)
  • nakolik prvky září pod dálkovými nebo tlumenými světly
  • jak se vozidlu proti tomu jeví ve světlech chodec bez prvků (bude ochráněn stejně dobře?)

Mína pak stála u krajnice jako figurant ověšená odrazkami a Vítek za volantem s kamerou a foťákem měřil, na jakou vzdálenost už je pro něj, jako pro řidiče, Mína-chodec viditelná.

chodec s reflexními prvky

Výsledek testu nás překvapil!

Odrazky září opravdu všechny, a to na vzdálenost až 200 m! Zatímco “neověšený” chodec je bez prvků pro řidiče téměř neviditelný!

Jak náš test probíhal a jak jednotlivé prvky v testu dopadly? Podívejte se na naše půlnoční testovací video! 🙂

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *