Rakytník řešetlákový – rostlina budoucnosti

V Rusku se rakytníku neřekne jinak než “oblepicha”. Jeho plody totiž vyrůstají na krátkých stopkách a přímo oblepují větve a těžko se trhají. Jeho chuť je kyselá a svíravá a husté keře mají často trny. Přesto se mu přezdívá “sibiřský zázrak”.

Složení rakytníku je totiž mimořádné! Obsahuje snad všechny vitamíny (A, B, C, D, E, PP, K1 a kyselinu listovou). Také minerální látky jako železo, mangan, draslík, síru, vápník…, dále kumariny, rutin, alkaloidy, bioflavonoidy, karotenoidy, serotonin a třísloviny. Olej ze semen rakytníku je také mimořádně prospěšný.

Jako léčivá rostlina se z rakytníku používá úplně všechno – plody, ale i semena, květy, pupeny, listy, kůra i kořeny.

Už před 2 tisíci lety ve starém Řecku a Římě prý používali rakytník s úspěchem jako léčivou rostlinu a za války se jím přímo v polních podmínkách léčila zranění. Vojáci Alexandra Makedonského rakytník používali pro obnovu sil vlastních i svých koní, kterým se prý po požití rakytníku leskla srst, díky čemuž dostal rakytník i své latinské jméno hippophae (hippos = kůň, phaes = lesk).

Rakytník můžete s úspěchem pěstovat na zahradě. Více rostlin vedle sebe vám vytvoří nepropustný živý plot plný zdravých bobulí, které chutnají i ptákům a zvěři.

I my na zahradě pěstujeme pár rostlinek rakytníku a brzy asi přibudou další. Sklidili jsme kyselé rakytníkové kuličky za asistence našich slepic, které číhaly pod keři na padající kuličky a s radostí se jimi nechali i krmit.

Skvělá kniha o rakytníku s kompletními informacemi – od historie, přes pěstování, tipy na ošetřování, vyšlechtěné odrůdy až po závěrečné zpracování a recepty, je kniha od Pavla Valíčka Rakytník řešetlákový – rostlina budoucnosti.

Pavel Valíček je český botanik, agronom a zemědělec, který se zaměřuje na užitkové rostliny tropů a subtropů, zvláště na asijské léčivé rostliny. Napsal několik knih o zajímavých rostlinách a houbách a některé z jeho knih máme i v našem eshopu.

Pokud vás zajímá víc, můžete si pustit naše VIDEO ZE SKLIZNĚ RAKYTNÍKU, kde se dozvíte další zajímavosti o pěstování a naše tipy na zpracování rakytníku. 🙂

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *