PRAuhel, BIOuhel aneb výroba dřevěného uhlí na vylepšení půdy

Proč pálit větve a prořezy ze zahrady a vyrábět z nich dřevěné uhlí na vylepšení půdy? Nestačí ořezy jednoduše nadrtit a dřevěnou drť vmísit do kompostu nebo naházet na záhony? Čím je biouhel v půdě tak výjimečný?

Když byla v Amazonii objevena Terra preta – tmavá úrodná vrstva půdy (mnohdy sahající do hloubky až dva metry), byla to senzace. Spekulovalo se o tom, kde se v místech nehostinných s půdou neúrodnou a neplodnou, vzala. Nabízí se vysvětlení, že byla původními obyvateli záměrně zakládána za účelem zkvalitnění půdy.

A proč název Terra preta (doslova černá zem)? V této půdě byl zjištěn, krom jiného, vysoký obsah dřevěného uhlí (prý až 20%). To má v půdě důležitou funkci na udržení živin a vody. Navíc je tento půdní typ velmi stabilní a zůstává v tomto stavu údajně po stovky až tisíce let.

Takovou “černou zem” obohacenou o dřevěné uhlí si můžete vyrobit i doma. Jak na to nám ukázal náš kamarád uhlíř Martin Pospíšil, který se výrobou dřevěného uhlí zabývá už léta a založil i vlastní značku PRAuhel.

Sešli jsme se na jeho zahradě, kde nám Martin představil speciálně vyrobené nádoby, ve kterých biouhel vyrábí. Také jsme si ukázali zbrusu nové pyramidové ohniště na výrobu dřevěného uhlí, které se dá zároveň použít i na opékání jídla nebo s nástavci i jako gril. 🙂

Vyrobit kvalitní dřevěné uhlí je věda. Musíte postupovat pečlivě, abyste si dřevo nespálili na popel, nebo aby dřevo ve výsledném biouhlu nezůstalo. Dřevěné uhlí pak můžete zapravit do půdy, obohatit s ním kompost nebo zeminu při přesazování domácích rostlin. Má ale stovky dalších využití.

Postup výroby dřevěného uhlí krok za krokem v novém pyramidovém ohništi uvidíte ve videu:

Nádoby na výrobu dřevěného uhlí nebo rovnou hotový biouhel si můžete objednat v našem eshopu v rubrice Zahrada.

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

2 Responses

  1. Václav Pospíšil napsal:

    Dobrý den, jsem velký fanda do biouhlu. A proto, že jsem důchodce tak jsem si vyrobil z boileru takovou mini pec na pálení vštví, i nastal problém jak boiuhel rozmělnit. Vzhledem k tomu, že jsem kuchař, tak mě napadnul mlýnek na maso. jde to tím velice dobře, mám krásně jemnou směs k použití , když vyměním v masovém strojku ty dírky za větší, tak si vyrábím různou zrnitost. Jen jsem vám chtěl dát typ jak zozmělnit biouhel. Hodně zdraví vám všem přeje Václav Pospíšil. Kdyby byl nějaký kurz, v okolí Kutné Hory, Tak se ho rád zůčastním.

    • Vítek napsal:

      Dobrý den/ahoj pane Václave.
      Děkujeme za tip na drcení. My biouhel nejdřív prosejeme a co je nad sítem, tak ještě drtíme v drtiči/stěpkovači na větve. Jde to celkem rychle.
      Ať se nám daří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *