Stará řemesla postupně zanikají, sekery a pily nahrazují motorovky, jíl a slámu montážní pěna… Existují ovšem nadšenci, kteří i v dnešní době otesávají trámy zásadně ručně a často si k tomu vyrábějí i vlastní “středověké” nástroje.
František Ungr je jeden takový skřítek tesař, který se podílí na znovuoživování starověkých řemeslných dovedností a udržování stavebních tradic.
“Historické objekty by se měly opravovat technologií z doby, v jaké vznikaly. Jen tím, že budeme respektovat původní pracovní postupy, zajistíme ochranu dochovaných hodnot řemeslného umu našich předků,” říká František.
“OSB desky, sádrokarton, nebo montážní pěna nemá ve starém stavení co dělat. Bohužel ani ve skanzenech se často nedodržují historické technologie. Dnes vše řídí různé normy, dotace, stavební řízení, finanční projekty…
Dříve žádné normy a dotace nebyly, vše se dělalo rukama a svépomocí. Lidé na drahé řemeslníky neměli prostředky, pracoval, kdo mohl s tím, co měl nebo si sám vyrobil. Chalupu potřebovali mít rychle pod střechou. Brýle ani očaři tehdy nebyli…,” a jak Fanda s humorem dodává, “a třísky se vyndávaly až v pátek!”
Dnes František a jiní skřítkové tesaři svou ruční “středověkou metodou” udržují a opravují historické objekty. Převážně roubené a hrázděné stavby, opravují krovy, vyrábějí tesané trámy, dřevěné štípané šindele, dlabané žlaby, dřevěné stropy i podlahy. Součástí pravidelných oprav je například i spárování roubenek a hliněné omítky.
František se svou partou skřítků také pořádá pro zájemce semináře a workshopy, kde lidi učí pracovat jednoduchými starověkými postupy. Na trzích a jarmarcích předvádějí své řemeslo a nástroje. Děti si tu mohou vyzkoušet, jak se pracuje s nebozezem nebo ruční pilkou, jak dřevěné spoje drží a prohlédnout si bohatou sbírku starověkého ručního nářadí.
Celý rozhovor s Fandou a ukázku ručního tesání trámu a výrobu šindele si můžete pustit na VIDEU:
Nejnovější komentáře