Tohle je můj život. Prohlídka hospodářství s Láďou

Na statku jsem se narodil, žiju tady a pracuju od malička. Jiný život si neumím a ani nechci představit,” říká Láďa, který nás pozval na prohlídku svého hospodářství.

Přicházíme do dvora, kde už rachotí stroj. “Tady se přebírají brambory. Ty malé, které nechceme dávat zákazníkům, propadávají sítem. Ty ostatní stroj podává dál, kde přichází na řadu lidská síla a bystré oko.

Brambory je třeba ručně zkontrolovat a přebrat – vadné se dávají zvlášť, padají rovnou do velkého pytle, přijdou na zkrmení pro zvířata. Ty zdravé pěkné pak jdou do pytlů a jsou připravené pro zákazníky na prodej na uskladnění,” vypráví fundovaně Láďa.

Venku na dvoře najdeme nespočet zemědělských strojů. Pro nás, občasné zahradní malopěstitele, jsou to nevšední zajímavá monstra. 🙂 Láďa nám trpělivě u každého stroje vysvětluje, k čemu slouží a jak funguje.

Najdeme tu různé sečky, sázečky, mlátičky, nahrabovačky, zalévačky… a také traktory a kombajny.

Pěstujeme obilí, zeleninu – hlavně brambory a cibuli, potom také mrkev, petržel, červenou řepu nebo dýně. Všechno se dělá, sází, seje a sklízí ve velkém, bez strojů se to tady neobejde,” vypráví Láďa.

“Jednak máme obilí a zeleninu na jídlo pro sebe, také na zkrmení pro zvířata, a hlavně na prodej. Prodáváme rovnou ze dvora a když roste čerstvá zelenina, pak zjara i na zdejších farmářských trzích,” dodává Láďa a ukazuje nám sklizeň brambor a cibule na uskladnění a jiné výpěstky.

Láďa je i zdatný kutil, ledacos umí opravit a sám i vymyslet a vyrobit. Procházkou jdeme pomalu loukou, pastvinami a lesem plným hub až ke studánce s lahodnou železitou vodou. 🙂 Tam nám Láďa ukazuje svůj “vynález” – trkač, což je jedno z nejstarších čerpadel na vodu.

Cestou jdeme kolem stáda krav. Krásné světle krémové kravičky nejsou na návštěvy zvyklé, a tak si nás zpovzdálí zvědavě a nedůvěřivě prohlížejí a my je. 🙂

Nakonec jsme ve dvoře ještě dobře nakoupili čerstvou zeleninu. 🙂

Láďa má štěstí, narodil se v prostředí, které mu dalo hodně praktických znalostí a dovedností. Zároveň má dost zdravého rozumu, aby si vážil toho, co má, kde je a co dělá a dál to rozvíjel. Je hrdým pracantem, své práci rozumí a má ji rád. Jeho dívka z mléka dělá sýry, jogurty, korbačiky…, chová včely a pomáhá na farmě.

Prohlídku celého hospodářství jsme natočili na VIDEO. A vy teď můžete spolu s námi nahlédnout, jak se chová a pěstuje ve velkém:

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *