Návrat k přírodě: Vybíráme slepice – jaké a kde vybrat?

“Proč proboha slepice?! V dnešní moderní době… Jsou hloupé, dělají hluk a bordel a vyklízet po nich ten hnůj… dej mi pokoj!” říkají někteří takzvaně moderní lidé.

A tak raději chodí do moderní práce, kde se každodenně potýkají s “chytrými” kolegy a nepříjemnými šéfy, často v hluku a bordelu a jejich celodenní práce se mnohdy podobá kydání hnoje. Ale kdepak na čerstvém vzduchu! Ven smíte jen o polední pauze – a to ještě pod dohledem. Nadýchat se čerstvého (no, čerstvého…) řekněme vzduchu se smíte až v pět hodin večer.

Státní systém nás zavřel do krabičky. Do funkčních domů, které kurník mnohdy nepřipomínají ani zdaleka. Na večer nám k tomu do zpráv pustí nějakou pěknou pohádku – o tom, jak zlo vždycky zvítězí nad dobrem – a připojí ujištění, že ONI to mají pod kontrolou, že je tedy o nás dobře postaráno, a tak můžeme klidně spát a nemusíme se ničeho bát. Snad jen toho, že ráno se probudíme a ten nesmyslný kolotoč začne nanovo…

A teď slepice! Nádhera. 🙂

slepice zakrslá velsumka

Co je hloupého na božském stvoření, které (neboť nemá žádný svůj zcestný názor a přesvědčení, které by mu zabraňovalo žít šťastný život) a tedy je naprosto v souladu se sebou samým i s řádem Veškerenstva?! Dokáže se sama o sebe postarat – dokáže vesele kdákat, hned po narození běhá, najde, co je kde k snědku, rozezná, co se jí a co ne, spontánně komunikuje s ostatními tvorečky, postará se o svá mláďata…

A nemusí se o tom všem nejdříve 20 let učit ve škole!!! Ještě se máme od slepic hodně co učit. 🙂

slepice zlaté wyandotky

Slepice jsou pro člověka užitečné hned z několika důvodů:

  • dávají vajíčka
  • pomineme to, že si z těchto živých božích tvorů někteří dělají živé chodící konzervy…
  • pro radost, potěšení a pocit sounáležitosti s jinými živými tvory této planety
  • požerou a uklidí spoustu plevele, trávy, kořínků
  • zlikvidují spoustu různých škůdců a larev
  • a také vyprodukují spoustu kvalitního hnojiva. Slepičince jsou jedno z nejkvalitnějších hnojiv a v místě, kde je chudá půda a málo živin, ji slepičince kvalitně obohatí.

Takže slepice? ANO! 🙂

Slepic jsou ovšem různé druhy a zvláštní plemena a každé má jiné specifické vlastnosti. Proto dřív, než si rychle a zběsile přinesete domů první slepice, na které natrefíte, zamyslete se, co a jaké vlastnosti od slepic očekáváte. Je to stejné, jako s výběrem toho pravého partnera. 🙂

bojové plemeno černé slepice

My chceme, aby naše slepice:

  • byly milé a přátelské (rozhodně nebudeme kupovat nějaké bojové plemeno 🙂 )
  • měly by se držet doma a nepřelétávat ploty
  • vajec by měly snášet třebas méně, ale dlouho
  • také by měly být shánčlivé, ledacos si k snědku obstarat, najít a vyhrabat a nečekat, že jim bude zrní létat do zobáku samo
  • a také by neměly být příliš choulostivé, zimu, nebo jiné nepříznivé povětrnostní podmínky, by měly přečkat v kurníku bez úhony

A kde takové slepice koupit?
Vybírali jsme a zvažovali pečlivě skoro celý rok. Hledali na internetu, ptali se známých i neznámých, konzultovali se sousedy chovateli, navštívili výstavy, prodejní auta s hybridy i velkochov. Suma sumárum teď přinášíme tip na to, kde a jaké slepičky vybrat, pokud už se rozhodnete nějaké chovat.

První, co udělejte je: sepište si kritéria, podle kterých budete vybírat. Když přesně víte, co chcete, nenecháte se nikým ošálit a nestane se vám tak snadno, že si domů přinesete něco, o co vlastně nestojíte. 🙂

kohouti

V našem případě jsme například odmítli dobře vypadající a šoférem dobře vychvalované slepice z pojízdného auta, přestože vypadaly na pohled velké a zdravé. Jde totiž o vyšlechtěné hybridy, jakousi továrnu na vejce (a maso), které vám snesou během prvního roku až 300 vajec – a pak šlus.

Nejlepší výběr najdete na výstavách místních chovatelů, kde slepičky uvidíte a můžete si dobře prohlédnout – jak vypadají a jak se chovají. S jejich chovateli se můžete poradit, jaké s nimi mají zkušenosti, slepičky rovnou koupit a odnést si je domů, nebo si zamluvit čerstvou líheň nových kuřátek, jako jsme to udělali my.

výstava chovatelů drůbeže

Po dlouhém přemýšlení jsme nakonec zvolili 2 plemena, která odpovídají našim kritériím: a to slepice wyandotky a malé zdrobnělé velsumky, které jsou oboje přátelské, shánčlivé, odolné a snáší velká vejce.

Jak takové slepice vypadají a jak náš výběr slepic probíhal, se můžete podívat na našem videu 🙂

 

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *