Jak se vyrábí domácí přírodní kosmetika

Medové mýdlo včelí vosk

Možná se právě rozhodujete, že už si nebudete na sebe plácat kdejaký chemický driják z drogerie či supermarketu, který se vám zdá pěkný obalem i cenou. Toto je žel většinou pro běžného zákazníka převažující kritérium výběru. Méně častěji si důkladně čteme etikety a i ti, co je čtou, všem těm latinským názvům a zkratkám stejně nerozumí. Zboží pak vkládáme do košíků většinou na základě zvyku, reklamy, nebo doporučení…

Podle čeho vybrat? Říká vám něco: glyceryl stearate, cetearyl, ceteared, PEG, hydrogenated castor, triethanolamine, methylchloroisothlazolinone, amyl cinnamal… a podobné latinské složeniny neznámých ingrediencí? Namátkou jsem opsala složení běžného “Body lotionu”. (Pokud to není dobře opsáno, omlouvám se, písmenka jsou tak malá, že nejdou přečíst)

Chce se vám chodit do supermarketu s lupou a latinským slovníkem a doma pak na wikipedii dohledávat, co že za chemikálie si to vlastně na sebe ve své nevědomosti s láskou natíráte? Ano, mezi těmi latinskými názvy se mohou skrývat i přínosné ingredience, ale stejně dobře se tak před lajkem mezi směsí všech těch cizích slov ukryjí i chemikálie tělu nepříznivé, škodlivé nebo dokonce silně toxické!

Když péči, tak přínosnou a šetrnou… šetrnou k našemu tělu i k přírodě. Čím méně toho na sebe z běžné levné drogerie naplácáte tím lépe! 🙂 A když už kosmetiku, pojďme si vybírat …

rakytník řešetlákový přírodní mýdlo

Chceme vám dnes představit čistě přírodní kosmetiku z malé rodinné mýdlárny, kterou jsme objevili, sami používáme a také prodáváme v našem e-shopu.

Mýdlo přírodní

Pro srovnání s výše uvedeným opisuji namátkou složení jednoho takového přírodního “Tělového balzámu”: kakaové máslo naturální, bambucké máslo – karité, včelí vosk, med, arganový olej, esenciální oleje – pomeranč a mandarinka, rakytníkový olej. Hmmm, to zní báječně, že? Už jen samotné přečtení takového složení přímo láká k přičichnutí a nanesení na pleť… 🙂

Ovšem vyrobit kvalitní kosmetiku v domácích podmínkách, tak, abyste se tím mohli i živit a nabídnout zákazníkovi a náročnému šimlu úřednímu ke kontrole, vyžaduje preciznost, dovednosti, zkušenosti a um. A hlavně kreativitu, trpělivost a lásku k věci. A to vše paní Renata, která se výrobou přírodní kosmetiky z našeho e-shopu zabývá, má. Kostka mýdla v její domácí mýdlárně získává nový tvar a rozměr…

Přírodní mýdla

Domácí přírodní mýdla jsou vyrobena z kvalitních tuků a olejů, másel, bylin a bylinných výluhů. Jsou barvena přírodními barvivy jako je mrkev, hrách, kopřiva, dýně, káva… a jiné. Některá jsou “brutálně naturální” (vhodná pro alergiky nebo ke zdravotním účelům), jiná nazdobená a provoněná vůní rostlinných výtažků a květinových silic. Všechny kytičky, kuličky, lístečky a růžičky jsou vyráběny ručně, jsou součástí mýdla a nejsou pouhou dekorací.

mýdla naturální

Výroba probíhá podle osvědčených receptur, nicméně přesné měření zůstává nezbytností. Pro měření používá mýdlárna soap calculator. Výpočet je důležitý aby v mýdle nezůstal zbytkový louh a byl beze zbytku zmýdelněn. Špatným výpočtem nebo měřením může vzniknout mýdlo, které např. štípe nebo dráždí pokožku. Neméně důležité je i zjišťování PH a měření jednotlivých položek. Jak říká paní Renata: “My měříme na desetinu gramu”.

váha     PH metr

Hotová mýdla se pak vylévají do dřevěných forem, kde jsou ponechána 24-48 hodin. Zrání probíhá na dřevěných roštech ze smrkového dřeva.

“Myslím si, že je důležité vložit do mýdla co nejvíce přírodních informací, jako jsou výluhy, macerace, bylinky a esence,” říká paní Renata, “naše mýdlárna proto používá silné výluhy, v každém mýdle se nachází alespoň jeden macerovaný olej nebo máslo, bylinky a esence a silný bylinný výluh nebo šťáva… snažíme se vložit do mýdla co nejvíce přírodních informací…”

Olej do kosmetiky

Mýdlárna paní Renaty se nachází na samotě u lesa, obklopena loukami a lesy s vlastní farmou a truhlářskou dílnou. Bylinné směsi pro výrobu kosmetiky, ale třeba i kozí mléko, proto pochází z vlastních zdrojů farmy a okolí domu. Bylinky se suší na půdě nebo macerují, nasušené okvětní plátky růží pak slouží třeba jako barvivo.

sušené plátky růží

Příběh malé domácí mýdlárny, která vyrábí krásnou a přitom kvalitní kosmetiku je příkladem toho, jak si lze ze svého koníčka udělat podnikání. Podnikání, které budete milovat, bude vás naplňovat a bude vám dávat smysl. Jak říká paní Renata: “Na naší farmě jsme se rozhodli vytvářet zdravé potraviny a produkty denní potřeby… Vítejte v našem světě, kde tvořit něco krásného se pro naše duše stalo nutností…”

Bombička do koupele

Všechny přírodní produkty domácí mýdlárny jsou schváleny podle zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a Nařízení Evropského parlamentu a Rady č.1223/2009 o kosmetických přípravcích: Státním zdravotním ústavem v Praze – Centrum toxikologie a zdravotní bezpečnosti. Dále Státním zdravotním ústavem – Národní referenční centrum pro kosmetiku. Také získali notifikaci u CPNP – Cosmetic Products Notification Portal.

Zmiňované produkty nabízíme v našem e-shopu v rubrice Přírodní kosmetika.

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *