Dýně – žádné halloweenské strašidlo, ale Superpotravina!

A je to tady! … Sychravé podzimní období se blíží a s ním Dušičky a anglo-americký svátek všech strašidel Halloween. V tento den v Americe a jiných anglicky mluvících zemích zdomácnělo chození dětí po žebrotě, stejně jako u nás na Velikonoce, tady ale dokonce děti přímo vymáhají sladkosti pod výhrůžkou provedení nějaké zlomyslnosti (angl. „Trick or treat“ – Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu!…) A dospělí, místo aby dětem vysvětlili, že ničení, vyhrožování nebo strašení není normální lidská činnost, která by komukoliv v životě přinesla něco pozitivního, kromě pochybných výhod, udělají z podobných nesmyslů dokonce oficiální slavnost.

halloween-dýně-hokkaido

Také byty, domy a zahrady mnohých českých domácností, které bez hlubší podstaty přebírají ochotně cizí zvyky, zdobí v tyto dny nejen podzimní dekorace, ale i příšery vyřezávané z dýní. A právě o dýních si chceme povídat dnes.

Mysleli jste si, že dýně je jen pěkná (nebo strašidelná) podzimní ozdoba? Kdepak, je to lahodná, krásná, všestranně použitelná a zdraví prospěšná plodina. A možná jedna z nejzdravějších vůbec! Největší dýně světa dokáží narůst do váhy až přes 700 kg a stejně velký je i jejich přínos pro zdraví člověka. 🙂

Vitamín C – na posílení imunity, E – na obnovu buněk a tkání, hořčík – na pevné nervy, protistresový vitamín B5, draslík – pro správnou funkci svalů, antioxidační betakaroteny, hodně vlákniny… a přitom málo kalorií, to je samo o sobě dost, co myslíte? Dost na to, abychom přestali dýně považovat za pouhý materiál na výrobu strašidel a náležitě ocenili její přínos, který pro naše zdraví má.

Superpotravina dýně

Spolu s dalšími asi 13 potravinami se řadí mezi takzvané superpotraviny, což jsou potraviny, které při minimálním množství snědené potravy vás zásobí maximem zdraví prospěšných vitamínů, minerálů, enzymů, proteinů a mnohých dalších antioxidačních látek.

Dýně, cukety i patisony… patří všechny do stejné skupiny tykvovitých rostlin – a všechny jsou přímo nabité výživnými látkami.

Sympatické je na nich to, že rostou skoro samy, nepotřebují žádnou zvláštní péči a netrpí žádnými chorobami, které by vám znepříjemňovaly jejich pěstování. Zatímco rajčata bez ošetření většinou plesniví, ředkvičky dřevnatí, salát jde brzy do květu a hořkne, mrkev může být červivá…, cuketky si vesele rostou samy, dýně se plazí a vyrostou, kde najdou místo a jen občas v horkých dnech si prosí o trochu vody. Odmění se nám za to lahodnými jemnými plody, které na chladném místě vydrží uskladněné bez úhony i několik měsíců, což je jejich další pozitivum. A navíc jsou rozmanité a krásné. 🙂

Dýně, patizony, cukety

Připravit je můžete na sto způsobů, jíst za syrova jako salát nebo smažit jako bramboráky. Mladé cukety a dýně jsou skvělé nakrájené na tenké plátky a osmažené na oleji – můžete je smíchat s vejci nebo okořenit oreganem, česnekem a jiným kořením a jíst samotné nebo smíchané s těstovinami, nebo se smetanovou omáčkou a brambory. Výborné jsou patisony osmažené jako řízky nebo v těstíčku. Žluté dýně jednoduše upečeme nakrájené na měsíčky v troubě a sníme jen tak nebo s pečenými brambory.

Vyhlášená je dýňová polévka – z dýně máslové nebo hokaido: Dýni nakrájenou na menší kousky předpečte v troubě, poté dejte do kastrolku na podušenou cibulku s česnekem a zalijte vodou. Přidejte koření (sůl, pepř, koriandr, zázvor, kurkumu, muškátový oříšek, čerstvou petrželku…) povařte a rozmixujte. Lahoda! 🙂

Nebo si můžete v rámci oslav krásných podzimních dní místo amerických halloweenských výprav za strašením a žebráním sladkostí po sousedech, upéct dýňový supermoučník a sousedy překvapit a obdarovat kreativně vytvořenou sladkostí z kuchyně vlastní.

Heslo: Rychle, hravě, zdravě 🙂

Cuketová buchta se zázvorem - recept

Cukbuchta se zázvorem

200 g mladé zelené cukety
70 g cukru
1 vejce
2 – 3 lžíce oleje
150 g polohrubé mouky + prášek do pečiva a 1 vanilkový cukr
2 lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru (může být i mletý, ale není to ono)

Vejce vyšlehejte s cukrem a postupně zašlehejte olej. Přidejte mouku s práškem do pečiva, vanilkový cukr a zázvor. Cuketu nastrouhejte nahrubo i se slupkou, vymačkejte a přidejte do těsta. Hotové nalijte do menší formy (např. srnčí hřbet). Pečeme asi 30 minut. Hotové obdivujeme, chválíme, rozdáváme a jíme …

Apropó, dalšími vyhlášenými superpotravinami jsou například: borůvky, brokolice, fazole, pomeranče, rajčata, špenát, zelený čaj, vlašské ořechy a sója.

Až si budete dávat nějakou zdravou dobrůtku, nezapomínejme, že člověk není jenom tělo, má také myšlenky, pocity, práci, vztahy… a i ty je třeba udržovat v perfektním stavu, chceme-li si zachovat perfektní zdraví. Je třeba pečovat o tělo zdravou stravou a pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu a dodávat do těla nejlépe samé superpotraviny. 🙂 Stejně super ale musí být ale i naše emoce, myšlenky a náplň našeho života.

Největším ochráncem našeho zdraví je naše čistá mysl, pozitivní emoce, nadšené tvoření a harmonické činy. Rovnováha těla, duše a ducha je vůbec tím největším pilířem pevného zdraví a šťastného života.

Všem přejeme super podzimní dny! (A bez strašení…) 🙂

Pokud byste se rozhodli dýně pěstovat, tady jsou naše tipy, jak na to: Dýně – pěstování, odrůdy, semínka.

Konkrétní recepty z dýní a cuket najdete ZDE. (Článek se připravuje, bude i video… )

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *