Co nás učí les aneb Tajný život stromů

Les Posázaví

Les není jen hromada dřeva! Stromy cítí, vnímají, navzájem si pomáhají, podporují se a vyživují dokonce i konkurenci, komunikují spolu a mají i paměť! V mnohém nám lidem mohou jít příkladem…

Lesy jsou superorganismy, společenství (něco jako mraveniště)… Nejsou to jednotlivci v kůře zabalení listy ozdobení, kteří hledají a hlídají si jen svůj vlastní prospěch, jak to často děláme my lidé…. Les je propracované společenství, které si navzájem pomáhá a podporuje se!

Stromy jsou sociální bytosti, sdílejí svoji potravu se svým příbuzenstvem a dotují potravou a energií i staré, nemocné a oslabené exempáře! Lesy vědí, že jsou mocní jen jako jeden celek a že každý strom a tvor v tom společenstvu má svůj specifický význam a bez něj to nejde… Proto vyživují dokonce i svou konkurenci!

Stromy spolu navzájem komunikují a mají k tomu rozvinutý propracovaný komunikační systém! …

K takovým závěrům dochází Peter Wohlleben, lesník, ekolog a ochránce životního prostředí, který dlouhodobým pozorováním lesa a všech souvislostí v něm, došel k poznatkům o lese a jeho obyvatelích, které rozšiřuje po světě (nejen) prostřednictvím svých knih.

Peter Wohlleben knihy

Tajný život stromů, Tajná síť přírody, Příběhy stromů, Les návod k použití… jsou názvy některých jeho titulů, které stojí za přečtení.

Co například se v knihách dočtete, jaké fascinující poznatky o lese, zvířatech v něm žijících a lesním prostředí se můžeme dozvědět a co všechno nás může naučit les, o tom vám napoví naše VIDEO:

 

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *