Barvy duhy – psychologie barev

Žijeme uprostřed barevného světa. Barvy nás obklopují, působí na naše pocity a vyvolávají různé asociace. Příroda je ve své pestrosti štědrá, obsahuje celé spektrum barev v jejich nekonečných kombinacích.

Tulipány

Všimněte si, že národy, které žijí v souladu s přírodním prostředím, také přirozeně vnímají a používají barvy, které je obklopují. To se odráží na jejich oblečení, architektuře, interiérovém designu, výrobcích denní potřeby i na jejich povaze. Většinou jsou to lidé nesmírně tvořiví, srdeční, veselí, družní, nezřídka se dožívají vysokého věku a ve statistikách se nacházejí, bez ohledu na finanční úspěch či prosperitu, na nejvyšších příčkách, co se pocitu životního štěstí týče.

Červená Naše civilizovaná společnost však barvy používá jen opatrně a s rozpaky. Z celé nabídky barevného spektra jako použitelné a společensky přijatelné vyčlenila pro oficiální příležitosti většinou jen barvy tlumené, decentní, neutrální … a nudné (černou, hnědou, šedou, odstíny okrové, temně zelené či modré). Svoje oblečení, domovy, kanceláře, vnímání světa a své pocity přizpůsobila postupně šedi velkoměst. Stačí se podívat do parlamentu, nebo chvíli pozorovat kolony aut či výzdobu kanceláří – a k tomu oblečení a naladění úředníků a úřednic. Lidi se pak dostávají do začarovaného kruhu: cítí se špatně či nejistě – tak se obklopují nebo si oblékají smutné tlumené barvy – a to v nich vyvolává další pocity sklíčenosti a upjatosti…

DuhaExistuje obor, který se zabývá psychologií barev, ten studuje vliv barev na psychiku člověka. Jeho poznatky jsou pak využívány například ve školách, firmách, architektuře, medicíně či marketingu. Marketingové výzkumy tvrdí, že až 80% vizuální informace, kterou přijímáme, je spojena s barvami.

Barvy k nám vysílají určité sdělení. Avšak to, jaké barvy volíme a jakými se obklopujeme, se odvíjí od našeho vnitřního naladění…

Červená je barvou krve a ohně. Vyjadřuje energii a sebevědomí, lásku a vášeň. Vzrušující, energická, prudká až náruživá. Je výrazem životní síly, potěšení z činnosti a dobrého kontaktu s okolím. Přednost jí proto dávají lidé cílevědomí, energičtí, tvořiví, schopní usilovné práce a soustředěného vypětí.

Oranžovou barvu mají mnohá ovoce a květiny. Vznikla smícháním červené a žluté a je proto spojením obou – energické akce a veselé hravosti. Je symbolem tepla, hojnosti a optimismu, vzbuzuje v nás zvídavost a chuť po dobrodružství. Lidé, kteří volí oranžovou, jsou zpravidla velmi nezávislí a kreativní, hýří elánem a nápady a nebojí se je s lehkostí uskutečňovat.  

Žlutou barvu má slunce, kuřátka a pampelišky. Je barvou léta, dětské hravosti a radosti ze života. Pro svou zlatou sluneční zář také barvou moudrosti, inteligence a vědění. Povzbuzuje, osvobozuje, působí vesele a otevřeně. Milují ji lidé bezprostřední, plní nadšení a optimizmu.

Zelená je barvou přírody. Symbolizuje růst a tvořivost.  Je barvou svěžesti a mládí, symbolem života a znovuzrození a také barvou naděje a léčení. Zelenou barvu prý volí lidé stateční a houževnatí, také lidé systematičtí, kteří si umí stát na svém a nezaleknou se žádných překážek.

Modrá je barva vody, vzduchu a nebe. Modrou barvou jsou vykreslovány mnohé duchovní postavy a bohové, značí vyrovnanost, péči a bezpečí. Psychologové zjistili, že modrá je barvou klidu a souladu. Mají ji rádi lidé citliví, s bohatým vnitřním životem, hledající lásku a oddanost, romantikové a introverti. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru a oddanost. Také intelekt, komunikaci a nekonečno.

Fialová je spojením dvou protikladů – červené (aktivní, mužské, pozemské) a modré (jemné, ženské, duchovní) barvy a představuje transformaci, změnu a celostní léčení. Působí silně na uklidnění a pročištění myšlenek a citů. Povzbuzuje představivost a inspiraci. Lidé přitahovaní fialovou barvou jsou citliví a vnímaví. Bývají to výrazné vedoucí povahy, plné prozíravosti a jasného vnímání všech souvislostí.

Každá jednotlivá barva obsahuje jeden střípek informace, ale teprve všechny dohromady dají krásnou kompletní mozaiku. Stejně tak je tomu i se Štěstím – můžeme se cítit šťastní díky momentálním dílčím úspěchům, ale teprve vyladěné používání všech zdrojů vytvoří pocit dokonalého štěstí a naplněného života.

Aura šťastných lidí

V charakteru člověka duha vyjadřuje celistvou vyrovnanou osobnost.

Vytvořte si i Vy pestrobarevný život. Recept je jednoduchý: vezměte všechny barvy duhy, použijte znalost jejich působení, svou intuici a tvořte … 🙂

My si s barvami hrajeme rádi. Jedním z našich barevných počinů je náš milovaný malovaný e-shop Duhovétričko.cz, kam Vás srdečně zveme.

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *