Lékaři potvrzují – naše zdraví či nemoci si způsobujeme sami!

FitnessJeště si myslíte, že naše nemoci způsobují viry, bakterie, náhody či jiní nájezdníci, kteří se nám z neznámých důvodů snaží zkřížit plány, podlomit zdraví nebo přímo zničit život? …

Nenechte se mýlit! Dokonce už i lékaři na základě svých průzkumů z mnohaleté praxe přiznávají (pro ně možná) překvapivou informaci: Své nemoci si pacienti způsobují sami! 

Respektive jsme to my, kdo do našeho života zveme ony zmiňované ničitele zdraví v podobě virů, bakterií a různých souher “náhod”…  Jak?

Porota sestavená z lékařů a psychologů, odborníků specializujících se na boj proti nemocem a stárnutí, setřídila naše nejčastější způsoby chování (zlo-zvyky), které mají největší negativní dopad na naše zdraví a dospěla k překvapivým výsledkům:

Asi nás nepřekvapí fakt, že na horních příčkách se mezi našimi zlozvyky, nejvíce zatěžujícími naše zdraví, objevily závislosti (jako kouření, nadměrné pití alkoholu nebo konzumace utišujících léků…) Stejně tak asi nepřekvapí špatné stravovací návyky (pití sladkých obarvených limonád, častá konzumace fast foodů, smažených a tučných jídel, málo ovoce a zeleniny…)

Co je ale naprosto převratným konstatováním z úst lékařů – je fakt, že náš pozitivní nebo negativní ŽIVOTNÍ STYL má na svědomí naši nemoc nebo naše zdraví. Nejvíce ohrožující naše zdraví není to, co nás zasáhne zvnějšku (v podobě různých bacilů), ale to, co do svého života svým chováním, myšlením a cítěním pozveme sami a co tam udržujeme!

Čím tedy nejvíce škodíme svému zdraví? (Dotázaní lékaři setřídili naše zlo-zvyky takto):

  • převažující pocit naštvanosti nad pocitem spokojenosti
  • zármutek, osamělost, nevraživost
  • časté obavy, napětí, strach
  • neřešené problémy (doma, v práci, v rodině)
  • setrvávání v nešťastném partnerském vztahu
  • ignorování většiny svých osobních problémů
  • nedostatek pohybu a cvičení
  • a již zmíněná špatná životospráva

Osm z devíti odborníků oslovené poroty zařadilo “věčné problémy” (doma, v práci a v rodině) stejně jako dlouhodobou naštvanost, obavy a stres mezi hlavní příčiny poškození našeho zdraví!

Lékaři zmiňují také dělání nadměrných dluhů a příliš intenzivní pracovní zatížení spojené s nezdravou soutěživostí a varují před workoholismem. Nedostatek odpočinku a psychického uvolnění označují jako hlavní rizikový faktor!

Štěstí-smích

Dr. Salomon, psycholog a vědec, ředitel centra pro rozvoj dospělých (USA), který byl jedním z oslovených odborníků, potvrzuje, že – dle svého vlastního letitého výzkumu – naše pocity a životní postoj mají významný, ne-li přímo rozhodující vliv na naše zdraví a délku našeho života: “Stres, zármutek, osamělost a nepřátelské pocity jsou spojeny s vyššími hladinami stresových hormonů a cukru v krvi, a dokonce i se zvýšeným ucpáním cév”.

Lidé z výzkumu, kteří se dožili vyššího věku, měli vstřícnější přístup k životu. Jeden muž k tomu řekl: “Musíte přijímat špatné stejně jako dobré.” 🙂

Vědci shrnují: pozitivní emoce, příjemné naladění, dobrá společnost, odpočinek a zábava… to je cesta ke zdraví. A doporučují: “Dělat si méně starostí a více se bavit!

Pro ty, kdo si myslí, že ti spokojenější lidé byli přirozeně – bohatší, oblíbenější ve společnosti… nebo na začátku výzkumu v lepším zdravotním stavu… Dr. Salomon dodává: “Nenašli jsme žádnou spojitost mezi zdravotním stavem a bohatstvím, oblíbeností či spokojeností… Je to pouze o přístupu k životu.

A na závěr má pro nás Dr. Salomon jednu pozitivní zprávu: “Pokud nemáte od přírody šťastnou náturu, můžete svou spokojenost kultivovat tím, že si vlastní mrzutost uvědomíte a budete se snažit oceňovat vše dobré, co vám život přinese.” 🙂

(Uvedené informace jsou z knihy: Nikdy není pozdě na dlouhý život, nakladatelství Reader´s Digest Výběr, vydáno 2009, 400 stran)

Buď šťastný

Na téma zdraví doporučujeme i další naše články:

Proč jsme nemocní – duševní příčiny nemocí

Smích – nejlepší lékař

Tajemství dlouhověkosti

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *