- Bojíte se nové výzvy?
- Váháte, když máte začít nový projekt?
- Odkládáte důležitý rozhovor se šéfem?
- Nechce se vám do úklidu?
Ponořit se do nepříjemné situace je jako ponořit se do chladné řeky…
V pátek ráno jsme se s Vítkem rozhodli, že si půjdeme zaplavat. Oblékli jsme si plavky, do batohu hodili ručníky a doběhli k řece. Sluníčko letos ještě ani pořádně nesvítilo a voda není ještě dost vyhřátá, vlastně je dočista ledová!
U splavu jsme se svlékli do plavek a pečlivě složili své svršky do úhledných komínků. “To pro případ, kdybychom se už nikdy nevynořili, aby po nás na světě nezůstal nepořádek…” povídá s úsměvem Vítek a dodává: „Nechtěl bych se příště inkarnovat na tuto zemi jenom proto, abych si přišel uklidit své trenky…“ 🙂
Něžně mě vzal kolem ramen a šibalsky na mě pomrkává: “Chceš říct ještě něco důležitého, než se ponoříš do této řeky a zažiješ osvícení?“
„Dnes je voda zatraceně studená!“ Usmívám se. Vítek jen pokývá hlavou a ladně vpluje do ledové řeky… A zatímco uprostřed řeky našel svůj oblíbený kámen, vylezl na něj a mával na mě, já seděla na hrázi a přemýšlela, mám-li si ve vodě namočit i víc, než jen palce u nohou…
1) JO. To dám! Toho bohdá nebude, aby šťastný člověk z ledové vody utíkal.
Seskočila jsem s hráze a namočila se do vody po pás. To mi na příjemném pocitu nepřidalo. „Áááááá…. To studíííííí!!!!“ Nesl se řekou můj křik.
Praly se ve mně dva dojmy: potřeba vyhnout se nepříjemným pocitům z ledové řeky a zároveň potřeba si v krásném slunečním ránu zaplavat, protáhnout tělo a osvěžit se pobytem v řece.
2) Bleskově jsem zhodnotila všechna pro a proti a jednoduchým matematickým propočtem dospěla k jasnému měřitelnému výsledku: klady a přínosy (příjemný pocit z plavby a dokončeného díla) převažují nad případnými nedostatky (zachování pocitu pohodlí).
Studenou vodou jsem si začala postupně oplachovat břicho, ramena a záda.
3) Existují způsoby, jak si se situací poradit, najděte je!
4) Pokud máte před sebou něco velkého, do čeho se vám nechce – snáz to zvládnete například tak, když si to rozdělíte na malé části.
S teplotami mého těla a vody už postupně vyrovnanými a sladěnými jsem pomalu krok za krokem postupovala hlouběji do středu řeky a ponořovala se do studené vody – až jsem zcela přirozeně sama vplula do „nepřátelského“ prostředí a cítila se při plavání příjemně.
5) Seznamte se s prostředím postupně a pozvolna … než do něj skočíte rychle a zběsile.
„Plavuuuuu!!!“ vykřikovala jsem radostně na hladině, zatímco Vítek už se vyhříval na břehu, mával na mě a posílal vzduchem srdíčka.
Zamířila jsem na sluncem ozářenou stranu řeky víc na mělčinu – tam bude asi voda víc vyhřátá, pomyslela si.
6) Během plavby (životem) upravujte podle potřeby svůj kurz, abyste se cítili ještě příjemněji…
Pak už jsem si jen užívala plavbu. Protáhla své tělo, zaplavala si, osvěžila se a obloukem se vrátila zpět k hrázi.
7) Nezapomeňte si plavbu pořádně užít! 🙂
Vítek už na mě čekal na břehu, nadšeně jsem mu oznamovala: „Miláčku! Právě jsem v řece dala dohromady pár tipů na to, jak zvládnout nepříjemné situace, do kterých se nám nechce…”
“Výborně! Jdeme si to sepsat, mě zatím na břehu napadl krásný příběh o dvou mistrech. Bude se jmenovat Život je hra.“
Nejnovější komentáře