Unikátní stavba bez hranic! SUPERHAUS Hranice na Moravě aneb jak si plnit sny…

Dnes se podíváme na to, jak to vypadá, když máte svůj sen a neváháte si ho splnit a ani překážky na cestě vás neodradí. Právě naopak! Jsou dostatečným hnacím motorem k tomu, abyste pokračovali dál a neustoupili od svých představ. A když třeba zjistíte, že jste si vymysleli tak složité nebo náročné řešení, že nikdo v republice si s tím neví rady nebo se do toho nechce pouštět, pustíte se do toho vy sami!

Vlasta s rodinou si vysnili neobyčejný dům snů, Superhaus! Jde o experimentální inovativní projekt, do jehož realizace se pustili svépomocí. A přestože si svůj sen staví v městečku Hranice na Moravě, je to sen doslova bez hranic! Při stavbě domu používají netradiční materiály, originální stavební postupy a nové technologie, které často vymýšlejí za pochodu.

Hromada železa a beton! Stavba probíhá již několik let a zatím nevypadá příliš romanticky… Ale co k tomu říká sám Vlasta? Proč se rozhodli pro tak náročný projekt?

Dům stavíme v povodňové oblasti, a tak preferujeme převážně ocel, beton a sklo, navíc tento materiál se nám i designově líbí. Zatímco zdivo i dřevo vodní živel poškodí, železo a surový beton nikoliv. A tak byla první volba materiálu na světě. Tím virtuální představa začala mít pomaličku jasnější obrysy. Shlédli jsme se v nadčasovém, elegantním, čistém a industriálním vzhledu, který chceme propojit s maximální funkčností.

Nemáme nekonečný rozpočet (i když by to dost pomohlo!), proto se snažíme při výstavbě o maximální recyklaci a místy jdeme až na hranu, stejně jako s designem. Do našeho stavebního experimentu jsme se ale jednoduše zamilovali. Krok po kroku se snažíme posouvat své hranice a plnit si postupně sny a ty nejsnovější představy, i když je to někdy složité. Chceme jít za hranice běžného přemýšlení o architektuře. Nebylo to naším plánem, ale jak stavba roste, budujeme i supervizi toho, jak se dá bydlet.

V domě budou různé vychytávky – levitující schodiště, skleněné stropy, police zabudované do betonového zdiva, snížené posezení v obývacím pokoji, kam se bude chodit dolů po schůdkách, široké okno nad kuchyňskou linkou s výhledem do ovocného sadu, letní kuchyně i zimní zahrada.

Malý Tobík nám nadšeně vysvětluje, jak bude fungovat jeho levitující postel.

Zimní zahrada bude oproti běžnému pojetí nakoncipovaná jako součást domu a tedy pod jednou střechou. Zahrada nebude mít strop, počítá se s velkými květinami, či přímo stromy. Květináče nebudou místy ani potřeba, neboť v podlaze jsou již zabudované “vynížené” betonové záhony (opak proti vyvýšeným záhonům), které se naplní zeminou a mohou rovnou osadit. Dům je navržený tak, že každý pokoj bude mít svůj výhled do zahrady.

Celkový design domu bude tvořit sklo, beton, dřevo, ocel a kámen.
Vlasta si libuje v detailech, vše spolu dokonale ladí, jak říká “dizajnovka”!

Celý projekt Vlasta se synem Tobíkem dokumentují na videa a vy můžete sledovat, jak tato unikátní stavba postupně roste. Videa najdete na jejich Youtube kanále Superhaus Hranice.

Za staviteli Superhausu se přijel podívat i mladý kutil a vynálezce Vidlák. 🙂 Zajímal se o jednotlivé konstrukční prvky, které daly nejvíce zabrat a nechal si podrobně vysvětlit, jak si s tím vším Vlasta poradil.

Podívejte se na VIDEO a nechte se inspirovat touto jedinečnou stavbou, která je ukázkou toho, že všechno jde, když člověk chce a nenechá se odradit, ani když mu všichni říkají, že to nejde.

Dům lze postavit sto způsoby, my si vybrali ten stoprvní…


Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *