Rybíz – bohatý zdroj antioxidantů, rutinu a vitaminu C

Jedním z úkolů člověka je naučit se řídit svůj život a obnovovat své tělo ze svých vlastních vnitřních energetických a informačních zdrojů. Dokud to však člověk neumí, je odkázán na zdroje vnější… 

Například v oblasti zdraví na dostatečné dávky různých výživných látek a antioxidantů, jako je třeba vitamín C.

Černý rybíz

Také vám na zahradě rostou keře rybízu? 🙂 Tak to máte velké přírodní bohatství. Keříky nepotřebují téměř žádnou zvláštní péči, rostou bez našeho přičinění skoro samy a jejich bobule přitom obohacují naší duši svou barevnou krásou a naše tělo nespočtem vitamínů a minerálních látek.

Barevné rybízové perly, obzvláště jejich černá varianta, jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce vůbec. Obsahem vitamínu C, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů, se černému rybízu vyrovnají snad jen šípky. (100 g plodů černého rybízu obsahuje asi 200 mg tohoto vitamínu, přičemž doporučená denní dávka je asi 50 mg). Podle vědeckých poznatků, pokud by si prý člověk udržel v těle vysokou hladinu vitamínu C, vedlo by to ke zlepšení jeho celkového zdravotního stavu a prodloužení života. Vitamín C se podílí na ochraně buněk a zvyšuje obranyschopnost organismu. Stimuluje tvorbu bílých krvinek a podporuje vývoj kostí, zubů a chrupavek. Významný podíl má také na syntéze kolagenu, čímž zajišťuje větší pevnost cévních stěn a vazivového aparátu. Podporuje vstřebávání železa a je důležitý pro tkáňové dýchání. Podle dvojnásobného držitele Nobelovy ceny Linuse Paulinga je prý vitamín C lékem téměř na všechno.

Černý rybíz dále obsahuje velké množství důležitého a zdraví prospěšného rutinu (vitamín P), který patří mezi bioaktivní flavonoidy. Bioflavonoidy jsou silné antioxidanty, mají velmi pozitivní vliv na organizmus, především pak regenerují a zpevňují cévy, čímž podporují srdečně-cévní systém a ochraňují mozkové buňky. Rutin také snižuje LDL cholesterol a zháší volné radikály. Zesiluje také účinek vitamínu C.

V černém rybízu najdeme také vysoké množství vitamínů skupiny B, především niacinu (B3) a kyseliny pantothenové (B5), což jsou vitamíny, které prospívají našim nervům, vlasům a kůži. Obsahuje také karoteny a velké množství železa, vápníku, hořčíku a draslíku.

Rybíz je pro svůj obsah vitamínu C, který je choulostivý na oxidaci a vysoké teploty, vhodný konzumovat přirozeně nejlépe syrový, čerstvě utržený. Vitamín C se však vařením, či pečením, úplně neztrácí, k úbytku vitamínu dochází postupně – asi o 10% za každých 5 minut vaření. (Při vysokém obsahu vitamínu na 100 g ovoce, získá naše tělo po půlhodinovém pečení koláče, na který použijeme asi ½ kg rybízu, i tak dostatečnou dávku tohoto zdraví prospěšného vitamínu).

Komu poněkud zvláštní vůně a chuť syrového černého rybízu příliš nelahodí, může z rybízu upéct lahodný koláč či bublaninu. (Upečený koláč vzhledem i chutí připomíná koláč borůvkový).

Recept na rychlou letní bublaninu

ovocná-bublanina-recept

Těsto: 2 hrnky polohrubé (nejlépe celozrnné mouky) + prášek do pečiva
½ hrnku cukru
2 vejce
šálek vlažného mléka
½ hrnku oleje

Náplň: kostka tvarohu vymíchaná s vejcem a trochou cukru
čerstvý rybíz

Drobenka: 1 lžíce másla, 1 lžíce cukru, 1 lžíce hrubé moukybublanina-těsto

Všechny suroviny na těsto smícháme a hotové těsto nalijeme na plech na pečící papír. Potřeme připravenou tvarohovou náplní a hustě posypeme rybízem. Navrch, kdo chce, ještě drobenkou. Pečeme ve vyhřáté troubě asi 35 minut při 180 ° C. Ještě horkou bublaninu posypeme vanilkovým cukrem a prochladlou nakrájíme.

Kdo chce zachovat vitamíny v maximální míře, může si z letního ovoce vyrobit lahodnou zmrzlinu. Mrazením se vitamín C neztrácí.

Lahodná ovocná zmrzlina

ovocná-zmrzlina-recept

Misku rybízu nebo jiného letního ovoce (rybíz, borůvky, jahody) rozmixujeme s bílým jogurtem (větší kelímek). Můžeme přisladit cukrem nebo medem. Dáme zamrazit a potom už jen mlsáme…

Přejeme vám zábavné léto plné zdravých dobrot! 🙂

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *