Komu by se ráno chtělo z vyhřátého pelíšku, že? Jistě to znáte – zazvoní budík, přetrhne vám spaní a vy máte sto chutí přetrhnout jeho. A ještě ta představa, že máte nadšeně vstát do nenáviděné práce… Radši si přikrýt hlavu polštářem, utěsnit oči uši a nevidět neslyšet!
Takový postup je sice možný, ale ne dlouhodobě. Již velmi brzy se vás zmocní pocit, že tu není něco zásadního v pořádku…
Co když to jde i jinak?
Představte si, jak se váš život změní, když budete každé ráno vstávat bez budíku, přirozeně, odpočatí a budete se těšit do práce – protože budete s láskou dělat na tom, co vám dává smysl.
Takový život si můžeme vybudovat. A začneme s tím hned od rána. Třeba tím, že se naučíme vstávat dřív, aniž bychom při tom ztráceli energii a radost ze života.
Když každý den vstanete o hodinu dřív, za rok získáte 365 hodin volného času, což je 45 osmihodinových pracovních dnů. Tolik času v průměru odpracujete za dva měsíce! A to už je spoustu volného času navíc, ve kterém můžete začít rozjíždět svůj nový šťastný osobní byznys 🙂
Jak?
O tom jsem napsal svou knihu Vstávej, je čas jít za svým Snem… Jak a proč se naučit vstávat brzy ráno.
Rozhodně vám nechci brát spánek, jen vám chci nabídnout myšlenku, že když se sladíte se svým tělem a naučíte se vstát z postele ve vhodné fázi spánkového cyklu, tak vstanete čilí a ještě ušetříte čas.
Ukázka z knihy:
Spánkový cyklus
“V této kapitole se dozvíte, proč je dobré mít mantru a budit se „podle mozku“ a ne podle budíku.
Na první pohled spánek vypadá tak, že večer usneme a ráno se probudíme. Takhle:
Ve 23 hodin v noci si lehneme a usneme. V 7 hodin ráno se probudíme a vstaneme … a tak pořád dokola.
Ve skutečnosti v noci procházíme různými fázemi spánku. V některých fázích spánku ležíme uvolnění, nepravidelně dýcháme, zdají se nám sny a rychle pohybujeme očima pod zavřenými víčky. V jiných fázích spánku se vrtíme, sny se nám téměř nezdají ani nejsou patrné pohyby očí.
V lehkých fázích spánku je snadné nás probudit a v hlubokých jsme takřka neprobuditelní.
Zajímavé je, že během spánku se několikrát téměř anebo úplně vzbudíme a pak zase usneme a spíme dál.
Část obrázku, týkající se spánku, jsem třikrát zvětšil:
Možná už vás napadlo, že nejlepší by bylo vstát z postele právě ve chvíli, kdy jste se sami takřka probudili. Ano je tomu tak.
Pokud vás budík vzbudí v nevhodný okamžik, když jste zrovna v hlubokém spánku, můžete být unavení, rozespalí a zmatení. A přitom by stačilo probudit se o půl hodiny dřív
Na obrázku vidíte, že vstát v 5:40 je skvělý nápad. V 6:20 už to tak snadné být nemusí.
Poučení z grafu:
Probuďte se ve správný okamžik.
Existují speciální hodinky, například SleepTracker, které sledují spánkový cyklus podle pohybů vašeho těla a vzbudí vás, když zjistí, že je ten správný okamžik. SleepTracker byl časopisem TIME oceněn jako „Vynález roku 2005“.
Také existují aplikace do chytrého mobilního telefonu, například Sleep as Android, které vyhodnocují pohyby telefonu položeného na matraci, když se v noci vrtíte, a snaží se z nich vypočítat spánkové cykly a probudit vás v nejvhodnější okamžik.
Tato kniha vás učí probudit se ve správný okamžik i bez speciálních hodinek a bez aplikace. Jednoduše mozek požádáte, aby vás probudil ve vhodný okamžik.
Proto je součástí mantry pokyn „Zítra ráno před šestou hodinou se probudím odpočatý.“ Mozek najde nejvhodnější okamžik spánkového cyklu před šestou hodinou a probudí vás.
Poté, co se probudíte ve vhodný okamžik, zažitý ranní rituál vás vyvede z postele a nasměruje na cestu za vaším Snem.” 🙂
—
Právě jste se dozvěděli jednu ze zásad ranního vstávání:
- vstaňte ve vhodný okamžik spánkového cyklu
další zásady jsou:
- získejte důvod, proč vstát
- vytvořte si vstávací mantru (nebojte není v tom nic esoterického)
- vytvořte si rituál (a s ním návyk)
O tom všem píšu v eBooku Vstávej! Je čas jít za svým Snem … Jak a proč se naučit vstávat brzy ráno
Poznejte svůj skrytý potenciál, objevte své životní poslání, naučte se vstávat brzy ráno a vykročte za svým Snem…
Vítejte ve světě šťastných ranních ptáčat!
Víc informací o eBooku a možnost zakoupení ZDE →
Nejnovější komentáře