Barvit vlasy z přírodních zdrojů jsme se už pokoušeli. V lese jsme nasbírali duběnky, rozmixovali v mixéru, smíchali s vodou a tuto směs nanesli na vlasy.
Technologie výroby barvící hmoty, kterou by bylo možno pohodlně nanést na vlasy, se nám však příliš nezdařila. Nicméně duběnky obsahují krásné hnědé barvivo, které dlouho vydrží, na použitém ručníku například drží dodnes… 🙂
Pokud vás zajímá, jak se nám (ne)zdařilo vyrobit domácí barvící směs z přírodních zdrojů, video o barvení duběnkami najdete v článku: Přírodní barvení vlasů.
Tentokrát jsme k barvení vlasů sáhli po bylinách nikoli vezdejších, ale použili starou známou osvědčenou bylinu cizokrajnou – a sice hennu.
Henna je rostlinka, která má ráda teplo, roste v tropických oblastech Afriky, Indie a Tichomoří. U nás ji můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo letnit venku, ale jakmile teplota klesne pod 10°C, rostlinka prospívat nebude a 5°C pro ni může být kritické. Největší obsah barviva rostlina produkuje při teplotách mezi 35 °C a 45 °C.
Henna se pěstuje a využívá již po tisíciletí pro své barvířské a léčivé schopnosti. Je to rostlina antibakteriální a antiseptická a především barvířská.
Používá se k tetování kůže a tradičně k barvení vlasů. Barví prý dobře i hedvábí a vlnu, ale to jsme ještě nezkoušeli, máme v plánu, otestujeme v blízké budoucnosti. 🙂
Při použití na vlasy henna barví do hnědo-červených nádechů, obarví výborně i šediny. A pokud je rostlina čerstvá a dobře zpracovaná, budete mít vlasy přímo ohnivé. 🙂
Odstínů za pomocí henny a jiných barvířských rostlin (především tedy z oblasti Afriky a Indie) můžete vyčarovat hned několik – od světle hnědé, přes ohnivé červené barvy, hnědou, vínovou, černou až temně modrou indigo.
My jsme vyzkoušeli tentokrát hennu od značky Voono, odstín měděný – Copper. Barvu jsem dostala od firmy jako dárek na otestování. Na sobě sama jsem vyzkoušela, jak barva funguje. 🙂
Jak se s barvou pracuje, když ji máte poprvé a jak se barvení podařilo nebo nepodařilo se můžete podívat v našem videu:
Nejnovější komentáře