Lesní inženýr Pavel Suk nás provedl lesem v okolí Pelhřimova. Byli jsme prvně v těchto končinách a překvapilo nás, jak krásné a hluboké lesy tam jsou… Ovšem pohroma jménem kůrovec řádí i zde!
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Les-Pelhřimov-1-1024x576.jpg)
Dozvěděli jsme se, čím kůrovec vlastně škodí, ukázali jsme si, jak lesníci označují napadené stromy a odhalili význam “piktogramů”, které někdy v lese můžeme vidět nasprejované na stromech.
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Lesní-hospodářství-kůrovec-příčiny-řešení-1024x576.jpg)
Pavel nám prozradil, jaká opatření proti kůrovci (i jiným potvůrkám, které ničí naše lesy, například ploskohřbetkám nebo klikorohům…) lesníci dělají. Viděli jsme “ubytovnu” na kůrovce s feromonem, který je láká dovnitř i otrávené růžově natřené “obětní” stromy.
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Kůrovec-1024x576.jpg)
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Kůrovec-obrana-1024x576.jpg)
Hubení škodlivého hmyzu je ovšem jen následek… Pavel nám naznačil i příčiny problému kůrovcové kalamity (jako je například pěstování smrkové monokultury místo přirozeně smíšeného lesa, velké sucho, které oslabuje stromy, nedostatečná péče nebo oslabení porostu, jako i stáří stromů, které jsou náchylnější na napadení…)
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Lesy-Pelhřimov-1-1024x576.jpg)
A naznačili jsme si i řešení tohoto problému, například ve formě vysazování pestrého životaschopného smíšeného lesního porostu.
Ukázali jsme si malé sazeničky a prozkoumali, jak prosperují. Dozvěděli jsme se, jak chránit malé stromky proti okusu zvěří nebo jiných nenechavých potvor.
Na dalším stanovišti jsme viděli výsadbu mladých buků a Pavel nám vysvětlil, jak chránit a pečovat o vzrostlejší stromky.
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Lesní-hospodářství-kůrovec-co-s-ním-1024x576.jpg)
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Lesní-hospodářství-Pavel-Suk-1024x576.jpg)
Nakonec jsme obdivovali i vzrostlé stromy, jako například jedle obrovské, které jsou v mládí sice poměrně choulostivé, ale když odrostou, dobře prosperují, vytváří masu dřeva a v lese jsou velmi dekorativní.
![](https://stastnilide.cz/wp-content/uploads/Jedle-obrovské-1024x576.jpg)
A to nejlepší přišlo na závěr – největší strom pěstovaný v České republice a po sekvoji druhý nejvyšší jehličnan na světě, a to sice douglaska tisolistá, která dokáže dorůst i 100 metrů! Procházku jsme zakončili v douglaskovém háji a douglasky byly opravdu majestátní!
Celé povídání o lese jsme nahráli na VIDEO a vy si tak můžete procházku a povídání užít s námi. Děkujeme Pavlovi za příjemný a odborný výklad, otevřel nám zase trochu jiný pohled na lesní království… 🙂
Nejnovější komentáře