Lesní hospodářství – příčiny výskytu kůrovce, jeho odchyt a výsadba nového lesa

Lesní inženýr Pavel Suk nás provedl lesem v okolí Pelhřimova. Byli jsme prvně v těchto končinách a překvapilo nás, jak krásné a hluboké lesy tam jsou… Ovšem pohroma jménem kůrovec řádí i zde!

Dozvěděli jsme se, čím kůrovec vlastně škodí, ukázali jsme si, jak lesníci označují napadené stromy a odhalili význam “piktogramů”, které někdy v lese můžeme vidět nasprejované na stromech.

Pavel nám prozradil, jaká opatření proti kůrovci (i jiným potvůrkám, které ničí naše lesy, například ploskohřbetkám nebo klikorohům…) lesníci dělají. Viděli jsme “ubytovnu” na kůrovce s feromonem, který je láká dovnitř i otrávené růžově natřené “obětní” stromy.

Hubení škodlivého hmyzu je ovšem jen následek… Pavel nám naznačil i příčiny problému kůrovcové kalamity (jako je například pěstování smrkové monokultury místo přirozeně smíšeného lesa, velké sucho, které oslabuje stromy, nedostatečná péče nebo oslabení porostu, jako i stáří stromů, které jsou náchylnější na napadení…)

A naznačili jsme si i řešení tohoto problému, například ve formě vysazování pestrého životaschopného smíšeného lesního porostu.

Ukázali jsme si malé sazeničky a prozkoumali, jak prosperují. Dozvěděli jsme se, jak chránit malé stromky proti okusu zvěří nebo jiných nenechavých potvor.

Na dalším stanovišti jsme viděli výsadbu mladých buků a Pavel nám vysvětlil, jak chránit a pečovat o vzrostlejší stromky.

Nakonec jsme obdivovali i vzrostlé stromy, jako například jedle obrovské, které jsou v mládí sice poměrně choulostivé, ale když odrostou, dobře prosperují, vytváří masu dřeva a v lese jsou velmi dekorativní.

A to nejlepší přišlo na závěr – největší strom pěstovaný v České republice a po sekvoji druhý nejvyšší jehličnan na světě, a to sice douglaska tisolistá, která dokáže dorůst i 100 metrů! Procházku jsme zakončili v douglaskovém háji a douglasky byly opravdu majestátní!

Celé povídání o lese jsme nahráli na VIDEO a vy si tak můžete procházku a povídání užít s námi. Děkujeme Pavlovi za příjemný a odborný výklad, otevřel nám zase trochu jiný pohled na lesní království… 🙂

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *