Dr. Gary Smalley je profesionálním poradcem a zakladatelem centra Relationship Smalley, které se věnuje poradenství manželským párům a je autorem knih o partnerských a rodinných vztazích.
V knize Láska, která vytrvá s podtitulem: Jak budovat pevný manželský vztah (vydal SAMUEL v roce 2010) Gary Smalley na základě svých dlouholetých zkušeností a na příkladech ze svého vlastního života i vztahů svých přátel píše:
- Jak lépe pochopit svého životního partnera
- Jak prohloubit manželskou komunikaci
- Jak se vypořádat s hněvem
- Jak řešit konflikty a jak se vyvarovat rozvodu
- Jak vést uspokojivý sexuální život
- Jak vybudovat lásku, která vytrvá
Kniha je napsána s humorem, laskavostí a otevřeností. Obsahuje vždy zmapování daného stavu a k tomu se vážící otázky. Jednotlivá témata doprovází i praktické testy, vyhodnocení modelových situací a rady, zásady a návody, které vedou ke změně.
—
Pěkné je například autorovo pojetí rozdílů mezi pohlavími, které může být zdrojem nedorozumění ve vztahu:
- Muži rádi sdělují fakta – ženy rády vyjadřují pocity
- Muži mají tendenci být nezávislí – ženy mají tendenci budovat vzájemnou závislost
- Muži navazují kontakt činností – ženy navazují kontakt slovy
- Muži mají sklon soutěžit – ženy mají sklon spolupracovat
- Muži mají tendenci věci řídit – ženy mají tendenci podřídit se
Zajímavá je také kapitola s názvem Požadavek lepší komunikace, která pojednává o různých úrovních partnerské komunikace:
- Na první úrovni komunikace používáme klišé typu: “Jaký byl den?”, “Dobrý, vždyť to znáš”, “Co je nového?“, „Jak se máš?”… Někteří manželé tráví na této bezpečné úrovni většinu času, protože se bojí konfliktu, a taková slova z jejich úst jsou jako z úst cizího neznámého člověka.
- Na druhé úrovni partnerské komunikace předkládáme fakta, pouhé informace: “Dneska bude pěkně pršet”, “Dej pozor na tu rozkopanou silnici”… I toto je relativně plytká komunikace a stále je poměrně bezpečná. Takto většina manželských hádek nezačíná …
- Na třetí úrovni formulujeme své názory. Zde už nám komunikace připadá trochu víc nebezpečná a může se objevit konflikt: “Jak někdo mohl volit takového člověka?” Cítíme-li se v manželství nejistí, máme tendenci z této úrovně vycouvat. Přestože se na tuto úroveň komunikace dostane většina párů, převážná část naší konverzace i s ostatními členy rodiny, jde málokdy na další úroveň.
- Čtvrtá úroveň komunikace nastane, když říkáme, co cítíme: “Opravdu se mě dotklo, co mi včera řekl otec”…, takto se otevřít může být velice riskantní. Hlubší úrovně lásky dávané i získávané můžeme dosáhnout jedině tehdy, když se vystavíme nebezpečí, že naše pocity budou nepochopeny a třeba i zesměšněny. Jednou z nejzdravějších otázek, kterou můžeme položit je: “Jak se cítíš?”
- Pátá úroveň partnerské komunikace znamená, že odhalujeme své potřeby: “Teď bych potřebovala, abys mě pár minut držel za ruku”, můžeme třeba říct poté, co se dozvíme o vážné nemoci své přítelkyně … Riskovat na této úrovni verbální důvěrnosti vyžaduje pocit bezpečí ve vztahu.
—
Poté, co jsme si přečetli autorovo pojednání o druzích partnerské komunikace, začali jsme přemýšlet, jak pojmenovat a rozčlenit i další úrovně. 🙂
Zjistili jsme totiž, že komunikace na vyjmenovaných úrovních nám nečiní nejmenší problém. Hned na prvním rande jsme spontánně komunikovali na všech úrovních a všimli jsme si, že využíváme i další úrovně partnerské komunikace….
A tak jsme sedli a dali dohromady další úrovně partnerské komunikace. Můžete si o nich přečíst v článku: Vyšší úrovně partnerské komunikace.
Nejnovější komentáře