Krtek – inteligentní a užitečné zvíře!

Život je nesmírně zajímavý. Každý den nám přináší nové, zábavné a poučné podněty a potajmu sleduje naši reakci na ně… Můžeme reagovat s nevrlostí a rozladěním, nebo k situaci přistupovat hravě, kreativně a s lehkostí – a z každé maličkosti vytěžit pro svůj příjemný pocit radosti maximum.

Tak třeba tuhle neděli ráno k nám přišlo zajímavé téma k prozkoumání. Nepřišlo samo, přinesla ho kočka v zubech a s hrdostí položila ke dveřím. „Vítku…, Vítku…“ volala nadšeně Mína, vyběhla po dvou schody do patra a rozrazila dveře do ložnice: „Kočka přinesla krtka! Je krásný, obrovský, a ještě živý…!“ a zase rychle pádila po schodech zpět. Vítek se protáhl, svým pomalým ladným krokem sešel do kuchyně, ale to už Mína měla krtka bezpečně uloženého v kýblu a nadšením jí zářily oči.

krtek-a-šťastní-lidé

Zahrádkáři obvykle takhle nezáří, když najdou krtka na zahradě…, vlastně jsou jeho největším úhlavním nepřítelem, a přitom krtek je inteligentní a užitečné zvíře:

Přítomnost krtka na zahradě je znamením, že zde je zdravá půda plná života.

Krtek půdu dokonale kypří a provzdušňuje a zbavuje jí plevele. Ohrozit může pouze kořínky mladých, ještě zranitelných rostlinek, ale vzrostlým sazeničkám neublíží, naopak k nim ještě přivádí vzduch. Krtince, které svým rytím vytvoří, jsou dokonale propracovanou kyprou zeminou, téměř bez jediného zárodku plevele a můžeme je s radostí použít na přesazování květin.

Na jedné zahradě obvykle žije jen jeden krtek. Krtci jsou samotáři a slušně vychovaní – zdržují se pouze na svém území a hranice svých sousedů nepřekračují. Jsou však připravení proti vpádům ostatních své území odhodlaně bránit.

Svou aktivitu má krtek pěkně vyváženě rozdělenou – přestože pod zemí nerozlišuje den a noc – čtyři hodiny spí a odpočívá a čtyři hodiny hledá potravu. I v obstarávání potravy je velmi vynalézavý. Do vyhloubených tunelů mu jako do pasti spadne hmyz, kukly, vajíčka a larvy, kterými se živí, jednoduše pak projde svůj revír a posbírá spadané červy. Umí si obstarat i zásoby na zimu.

Zajímavostí je, že i krtci zpodobňují mužský a ženský způsob přemýšlení – zatímco samci vyrývají v zemi dlouhé rovné chodby, samičky budují klikatější nepravidelnou síť.

Krtek si umí velmi dobře poradit v jakékoliv situaci a nezastaví se před ničím. Většina predátorů je na krtka, žijícího hluboko pod zemí, krátká. Také velmi dobře plave a ani potok nebo řeka pro něj není překážkou.

Je to prostě šikovný domácí mazlíček …

Krtek a krteček

Když už nás krtek přišel navštívit (prostřednictvím kočky, které jsme za její nedělní přínos pěkně poděkovali a odměnili ji), udělali jsme s ním krátký rozhovor a vysvětlili mu, kde si přejeme, aby hrabal a kde už ne… Krtka jsme si prohlédli, vyfotili a jak je naším zvykem – láskyplně vypustili do přírody. Jako vyjádření obdivu k jeho šikovnosti jsme z něj udělali hlavního hrdinu našeho krátkého filmu.

Krtkům zdar! 🙂

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

3 Responses

 1. Richard kucera napsal:

  Nikoho jsem neslyšel tak něco hezkého povídat o krtcich jsem rád mám rád Krtky moc dekuji

 2. Vítek napsal:

  Ahoj, děkujeme za zprávu.
  Krtkům zdar!

 3. Zdenek Haisler napsal:

  Miluju krtky a jednoho si chci i pořídit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *