Jóga, splněné sny a Pohodový život s Alenou – rozhovor

Naše zákaznice paní Alena Sztulová je profesionální cvičitelka jógy.
Povídali jsme si spolu o jejích začátcích, o tom, jak bylo (nebo nebylo) těžké hledat klientelu, jestli se potýkala s pochybnostmi a jaké má výsledky po letech. A také jsme si u toho parádně zacvičili! 🙂

Paní Aleno, kdy jste začala cvičit jógu a jak jste se k ní dostala?

Jógu jsem začala cvičit před více než 10ti lety a to Power jógu podle Vaška Krejčíka. A musím říct, že mě nadchla, propadla jsem jí. Bylo to úplně jiné cvičení, než jaké jsem dosud znala. Bylo fyzicky náročné, bolely mě svaly, o kterých jsem ani nevěděla, že je mám, ale vnímala jsem ji jenom jako cvičení. I když k té filosofii, k tomu duchovnu, jsem nikdy neměla daleko. Už na střední škole jsem se zajímala o východní filozofii, meditace, vizualizace. Pamatuji si, jak se mě jednou masérka na masáži, když jsem pěla samé ódy na jógu, zeptala, proč se nestanu lektorkou, když mě to tak baví? Už si nepamatuji, co jsem jí tehdy odpověděla, ale určitě jsem měla hromadu argumentů, proč to nejde…

Toto je problém hodně lidí, kteří by se chtěli vydat za svým snem, většinou je zastaví hned na začátku nějaké jejich vnitřní pochybnosti… Vy jste se potýkala na začátku s nějakými pochybnostmi?

Ano, potýkala a s velkými – jestli to celé má vůbec smysl, jestli to ty lidi bude zajímat, jestli mě to uživí… měla jsem spoustu otázek, na které jsem si nedokázala odpovědět.

S nějakými pochybnostmi se asi potýká každý, když jde někam do neznáma, když neví, co ho čeká, neví, co bude, neví, jak to všechno dopadne… Co byste takovým lidem poradila do začátku, jak se s takovou situací vyrovnat?

V první řadě si musíte věřit vy sami. Pokud máte vizi, víte, co chcete dělat, udělejte ten první krok. Ten je podle mě nejtěžší, ale zároveň klíčový. Ale hlavně si musíte věřit! Protože vždycky se najdou lidé, kteří vás budou odrazovat od vašeho snu, od toho, co chcete dělat. Paradoxně a bohužel jsou to většinou lidé ti nejbližší, kteří vás budou odrazovat od vašeho snu. Oni to s vámi myslí dobře, v takové té dobré víře vás chtějí ochránit před zklamáním… ale poslechnete-li je, tak se nikdy nepohnete z místa.

Ano, i my, když jsme začali vytvářet a prodávat batikovaná trička, v začátcích jsme také měli své pochybnosti, jestli o to vůbec bude zájem, jestli se budou někomu líbit, jestli seženeme zákazníky… Ale založili jsme si stránky, začali psát o tom, co nás zajímá a baví, vytvořili eshop, začali na Youtube točit videa a šli do toho! 🙂 Paní Aleno, bylo pro Vás těžké najít v začátcích svou klientelu?

Ne, nebylo. Jako první jsem jsem si založila webové stránky Pohodový život a tam začala psát články. To už vlastně byly první krůčky k plnění mého snu, protože jsem toužila psát něco, co by mohlo být inspirativní pro ostatní.

Pak jsem zkoušela vést lekce jógy pro pár kamarádek, které měly zájem, následovalo založení Youtube kanálu, aby si kdokoliv mohl z pohodlí domova mohl zacvičit krátké jógové sestavy a pak jsem si našla vhodné prostory v blízkosti mého bydliště na pravidelné lekce jógy. Rozvěsili jsme pár letáčků, nic nákladného, a pak nezbývalo než doufat, že vůbec někdo přijde na první lekci jógy. A přišlo 10 lidí, z čehož jsem měla obrovskou radost. Samozřejmě někteří přišli jednou a víckrát už se neukázali, nicméně z většiny z nich se stala má pravidelná klientela, která se neustále rozšiřuje.

Začáteční úspěch by nás neměl uspat, neměli bychom usínat na vavřínech, vždy je třeba si udržet zdravou dávku pokory. Jak vy se připravujete na své lekce?

Jógu vnímám jako proces, jako cestu, jako neustálé sebevzdělávání. Takže chodím na různé semináře, kurzy, čtu inspirativní knihy… a každou lekci pro klienty pečlivě a s láskou připravuji.

Jaké máte výsledky? K čemu je cvičení jógy dobré? Potvrzují vaši klienti nějaké výsledky, které cítí po cvičení na sobě?

Ano, klienti mi říkají, že se teď cítí mnohem pružnější, ohebnější, někteří se zbavili bolestí zad, jiní nějakého toho přebytečného kila, ale hlavně, většina z nich mi potvrzuje, že se prostě a jednoduše cítí dobře. Nejenom fyzicky, ale i psychicky, a o to jde především.

Musí mít k cvičení jógy člověk nějaké predispozice, je pro to potřebná nějaká předchozí průprava? Nebo to může začít cvičit každý. Pro koho je to určeno?

Já myslím, že jóga je vhodná úplně pro všechny, každý si v ní může najít to své. Jakmile začnete praktikovat jógu, zjistíte, že máte mnohem pružnější, ohebnější tělo, ale také zjistíte časem, že jste schopni na různé situace reagovat s daleko větším nadhledem, s větším klidem, že už vás některé události tolik nezraňují. Jóga je proces, kdy poznáváte sami sebe, jakoby se před vámi otevřely nové dveře k vašemu lepšímu, šťastnějšímu a pohodovějšímu životu…

Děkuji za rozhovor.

Celý rozhovor si můžete pustit na videu. S paní Alenou jsme natočily rozhovor na dálku. Mínečka s Vítečkem pak oživili povídání svými prostocviky… 🙂

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *