Jak zapojit děti do úklidu domácnosti – super tip!

“Koukej si posbírat ty věci!” “Odnes konečně to smetí!” “Vyluxuj!” “Zameť!” “Ukliď si po sobě!” “Dokud neumyješ nádobí, ven nepůjdeš!” …

Neeee, milí přátelé, tohle není ten super tip ani to není bezva… Tohle zaručeně nefunguje. Domluvy nepomáhají, rady nezabírají a dohadování je unavující. Rodiče ztrácí nervy, děti ztrácí motivaci a všichni nakonec ztrácí zájem a dobrou náladu.

Nemůžete (jen dočasně a s nepříjemnými pocity na obou stranách) a dokonce ani nemáte právo vyvíjet nátlak na druhou osobu, a to ani na děti ne… Ale to, co udělat můžete  a je to dokonce přímo vaší povinností, je bránit sebe, své cítění, vnímání a své potřeby. A mezi ně patří i potřeba pořádku, čistoty a klidného příjemného domácího prostředí. Máte plné právo své potřeby hájit! A to i před dětmi. Hájit své potřeby, ne nařizovat druhým, co mají dělat. Cítíte ten rozdíl?

Děti se můžou spráskat, seřvat, urážet, komandovat… a je vyřešeno. To je žel stále běžný způsob výchovy v mnoha domácnostech, a nemyslíme tím zrovna šikanu nebo domácí násilí. Ti liberálnější vychovatelé děti nebijí ani na ně neřvou, ale často se uchylují k různým způsobům manipulace, hrozeb, vydírání nebo naopak neřeší nic a vše nechávají být napospas osudu. Ve finále to má všechno stejný důsledek – nepříjemné pocity na všech stranách.

Stále myslete na to, že všechno se dá vyřešit s láskou a nadhledem. Alespoň se o to vždy můžete pokusit.

Nemůžete druhému nic nařídit a trvat na tom, aby váš rozkaz vyplnil – to byste zasahovali do jeho svobodné vůle, ale co udělat můžete pro děti (pro druhého a pro sebe) – je jít jim příkladem a motivovat je.

Jak tedy “přinutit” děti (nebo často i mnohé dospělé 🙂 ), aby si po sobě uklízeli, aby se pořádně myli, pečovali o své věci a udržovali v poŘÁDku společné prostory, když “nutit” druhého k něčemu se nesmí? 🙂

Buďte tvůrčí, vymyslete sto a jedna způsobů, jak na to. Jeden způsob jistě zabere tak, abychom nezabili žádnou mouchu ani jednou ranou a přitom zůstali ve výsledku všichni potěšeni, včetně much, nás rodičů i “zlobivých” dětí.

Máme pro vás jeden SUPER TIP, který se nám v poslední době osvědčil. Abychom zapojili naše tři kluky, kteří jsou věkově blízko puberty a všichni typičtí PCválové s vlastním názorem na cokoli, zejména co se úklidu a domácích prací týče…, začali jsme dětem seznam úkolů (které je třeba ten den udělat) psát na lednici… a děti si pak v průběhu dne samy vybírají, čeho se chtějí ten den ujmout a kdy se jim to zrovna hodí. Po vykonané práci si pak k napsanému úkolu hrdě připíší své jméno a odfajfkují hotovo. 

Plán práceUkázalo se to jako SKVĚLÝ NÁPAD!

Děti získají díky takovému seznamu “úkolů” přehled:

  • co všechno je za den potřeba udělat
  • co všechno dělají jejich rodiče
  • že život není jen zábava
  • že práce může být zábavná, když k tomu tak přistupujeme
  • kolik toho kdo udělal za den (pro sebe, a kolik pro druhé…)

Mohou také díky přehlednému seznamu mnohé pochopit a mnohé se naučit:

  • to důležité (pro ně) je, že nemají pocit, že jim někdo něco nařizuje, ale že se sami rozhodují, čemu se chtějí ten den věnovat
  • naučí se komunikovat, spolupracovat a strategicky vyjednávat (když si například mezi sebou vyměňují úkoly)
  • naučí se naplánovat si den a rozvrhnout si práci
  • vyzkouší si a naučí se práci, ke které se třeba ještě ani nedostali
  • pochopí, že nic na tomto světě není zadarmo – a že platí zákon o vyrovnání
  • získají příjemný pocit vlastní prospěšnosti a sebeocenění

Naše děti se zapojily do tohoto “projektu” velmi rychle a kupodivu i celkem velmi ochotně. Vzaly si za své i takové úkoly, jako třeba “mytí hajzlů”, vydloubávání plevele z dlažby, vynášení tříděného odpadu do vzdálených kontejnérů nebo sekání trávy. Dokonce někdy si úkoly i samy vymýšlí, aby si je pak mohly hrdě napsat na nástěnku! Nejstarší a nejtvrdohlavější syn nám u toho nezapomíná připomínat, že to nedělá pro úkoly nebo pro nás…, ale proto, že ho to baví!

Aby děti neměly pocit, že se úkoly týkají jen dětí, zatímco se dospělí válí…, zapojili jsme se do projektu i my. 🙂 Vše, co v průběhu dne uděláme, nebo plánujeme udělat, zapíšeme do seznamu. Učíme se tak spolu s dětmi plánovat den i my a nezapomínáme se pak za vše ŘÁDně pochválit a ocenit nějakou dobrůtkou nebo speciální akcí.

Můžete podobný seznam prací ve vaší domácnosti vyzkoušet i vy a kreativně doplnit o různé varianty. Připsat například pod povinné úkoly i úkoly dobrovolné, těžší práci odměňovat nebo zvláštním snaživcům dát speciální bonus a naopak. Stejným způsobem můžete zavést třeba i seznam povinné zábavy 🙂, neboť někteří pro samou práci nebo pro samé lenošení zapomínají věnovat pozornost i duchaplnému rozvoji svého těla či duše.

Přejeme vám úspěšné léto a zdar vaší práci, komunikaci i zábavě!

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *