Vyhlásili jsme soutěž O nejzoufalejší zahradu! Úkolem soutěžících bylo zaslat své fotografie. Tedy ne své podobizny… 🙂 ale fotky svých zoufalých zahrad. Ovšem, vítězem této soutěže se neměl stát ten, kdo má zahradu vzorně vyšperkovanou, ale právě naopak! Zvítězí ten největší “zoufalec”!

Soutěž byla myšlena trochu jako nadsázka, ale přesto se přihlásilo hned několik soutěžících, kteří zasílali své vtipné komentáře a fotografie svých záhonů. Soutěžilo se o krabici certifikovaného PRAuhlu, kterou získá vítěz s tou nejhorší půdou, aby ji mohl pomocí PRAuhlu vylepšit.
Zahradník a výrobce PRAuhlu Martin Pospíšil zároveň poskytl všem zúčastněným rady, jak mohou půdu na své zahradě vylepšit. A protože tyto rady jsou všeobecně platné a užitečné i pro všechny ostatní zahrádkáře, přidáváme fotografie našich soutěžících a Martinovy rady k nim, jak zoufalé půdě na zahradě pomoci:
Prvními soutěžícími jsou Patricia a Tomáš. Na jejich fotkách jsem si všiml jílovité půdy a také velké hromady křoví, což znamená, že to není vůbec žádné zoufalství…

Jílovitá půda skýtá nejlepší základ pro to vytvořit úrodnou půdu, která nebude vysychat atd. Jediné s čím budeme bojovat je, aby se tato půda na povrchu nespékala. A co potřebujeme pro jílovitou půdu? Potřebujeme přidat hodně organické hmoty!

To znamená kompostovat, do půdy přidávat přírodní hnojiva, promíchat půdu a na povrchu vytvořit tu organickou vrchní vrstvu, ve které se pěstuje. Biouhel pak pomůže v půdě zadržet přidaná hnojiva.

Další soutěžící Lenka zaslala fotografii svého záhonu, který jak říká, leží již asi 20 let ladem a jediné, co tam roste, je tráva a dobromysl… A co na to Martin?

Záhon ležící 20 let ladem znamená, že má perfektně vyvinutý kapilární systém. Půda je protkaná kořeny, žijí tam nějaké mikroorganismy, pravděpodobně tam žijí žížaly, brouci, stonožky… ta půda žije a žije až po povrch. Dobromysl nám indikuje, že půda na záhonu je nejspíše více zásaditá. Takovýto záhon by si zasloužil buďto hodně ruční práce a nebo můžete zkusit přidat mulč. A pokud se vám nechce okopávat a plít, můžete mulč přidat třeba jen na nějakých místech a na záhon nasadit vyšší rostliny – keře, stromky. Slunné stanoviště je zároveň velmi dobrá výchozí pozice.
Lenka a Jirka zaslali fotky, na kterých vidím poměrně pěknou půdu! Má tmavou barvu, má strukturu. Rostlinky rostou a plodí.


Nepodceňujte ale ani dobrý záhon a přidávejte do půdy organiku. Pokud nebudete přidávat organickou látku, záhon se vyčerpá, začne se slévat a neporostou v něm rostliny tak, jak mají.

Další soutěžící Maya má na zahradě hodně organické hmoty, má tam roští. Větve, klacky a roští je výborný materiál na výrobu vlastního dřevěného uhlí (biouhlu). Biouhel pomůže v půdě podržet hnojivo, vodu a vzdušnost, čímž prodlouží její životnost a vylepší kvalitu.
A pozor, je tady první adept na titul Nejzoufalejší záhon, a to je Beata. Beata má na zahradě jíl, ze kterého se dají vyrobit “kameny”, kterými pak může zalepit díry v plotě… Tak to je zoufalství! 🙂


Přidat biouhel do takové půdy samozřejmě také pomůže, ale efekt to nebude mít hned. Opět je třeba jíl smíchat s organikou…
Soutěžící Janinka má na zahradě pravděpodobně dobrou půdu. Píše, že tam roste mech a na fotkách jsou vidět skalničky.


Pokud roste na trávníku a na záhonu dlouhodobě mech, znamená to, že ta půda je kyselá. Biouhel pomůže také, ale je dobré v zimním období na sních přidávat trochu vápna. Upravíme pH a mechu se zbavíme, což nejde tak rychle, trvá to někdy i několik let…
Krabici PRAuhlu a titul Nejzoufalejší zahradník nakonec vyhrála Jana. Gratulujeme! 🙂

Jak říká Martin, na tomto kousku zahrady biouhel pravděpodobně pomůže hned. Ale opět doporučuje dlouhodobější práci se záhonem – přidávat kompost a hodně organické hmoty, která dodává půdě živiny a je tím, z čeho žijí rostliny.
Aby rostliny dobře prosperovali, půda potřebuje několik věcí, a to vzduch, vodu a živiny. Proto nezapomínejte do záhonu přidávat organiku. Pracujte s tím, čemu někteří říkají odpad – humus, kompost, sláma, hnojivo, plevele vytrhaný, mulč, sníh, mikroorganismy… to je to, co půda potřebuje a potom se vám bude dařit. 🙂

Děkujeme Martinovi za odborné rady, děkujeme všem, kdo se zúčastnili naší soutěže a gratulujeme výherci! 🙂
A jakou roli v tom hraje dřevěné uhlí? Biouhel je pomocná půdní látka, pomáhá v půdě zadržovat vodu, udržet živiny na místě, vytváří prostor pro mikroorganismy, pomáhá provzdušnit půdu…, zkrátka podporuje půdní edafon, tedy život v půdě.
Vy všichni, kdo byste si chtěli vlastní biouhel vyrobit sami doma, přidáváme video-návod, jak na to. Biouhel si můžete vyrobit v originálním pyramidovém ohništi nebo třeba v rezavém kolečku, ve starém plechovém sudu nebo v díře v zemi…
Nejnovější komentáře