Hlíva ústřičná – snadné pěstování doma

Máte rádi houby? A máte to pro ně do lesa daleko?

Tak teď nepůjdeme na houby do lesa, teď přijdou houby z lesa domů za námi… 🙂

Hlívu ústřičnou v lese zrovna moc často nenajdeme, a přitom jde o vyhlášenou houbu – léčivku, kterou nazývají dokonce elixírem mládí!

Hlíva ústřičná

Houby prý znali už před 30 tisíci lety a vyráběli z nich i léčiva a hlíva je ze všech hub ceněna snad nejvíce. Obsahuje totiž nejen řadu prospěšných vitamínů, minerálů a stopových prvků (vitamíny skupiny B, C, K a další, velké množství kyseliny listové, z minerálních látek především draslík, sodík, železo, fosfor, ze stopových prvků pak selen, zinek, bor, jod aj.) Houba také obsahuje bílkoviny (proteiny), vlákninu a mastné kyseliny. Především je však ceněna pro obsah beta-glukanu, který má příznivý vliv na imunitu těla.

Obsahem svých přínosných látek prý houba potěší těla všech, kdo touží podpořit svou imunitu, zažívání, cévní systém, kloubové a kožní problémy… a v neposlední řadě prý hlíva dokonce regeneruje buňky a zpomaluje proces stárnutí.

Tak to je houba šikulka! 🙂 … A kde ji v lese hledat?

Hlívu ústřičnou dnes najdeme především v nabídce každého supermarketu (nebo, pro pohodlnější, její účinky extrahované v podobě tobolek a jiných výživových doplňků v nabídce lékáren a prodejen zdravé výživy).

Nezměrné potěšení nám však přinese její pěstování přímo doma, kdy můžeme být svědky jejího překvapivě rychlého růstu a zajistit si tak dostatečný počet prospěšných látek v podobě čerstvé.

Hlíva ústřičná-pěstování

Hlívu ústřičnou můžete pěstovat – na pařezu, na špalku, na slámě, v pytli… V zahradnictví nebo na internetu si můžete vybrat z několika těchto variant.

My jsme zvolili na zkoušku a pozorování nejjednodušší metodu – pěstování houby doma – v hotové “houbové zahrádce”, což je igelit naplněný (asi) slámou a naočkovaný houbou. V igelitu jsou dírky, kterými plodnice houby vyrůstají.

Naše zkušenosti s pěstováním v “houbové zahrádce”

Igelitovou kostku s houbou jsme umístili v kuchyni na lednici a čekali, co se bude dít. Věřte nevěřte, už zanedlouho se začaly dít podivuhodné věci… Nejdříve to v kostce luplo, ve slámě hrklo… a hned potom se neobjevil Rákosníček, ale první plodnice hlívy! … Slávaaaaa! 🙂

Hlíva-plodnice

Jak jsme tak zakoupený igelit zkoumali, připadalo nám málo pravděpodobné, že by plodnice houby dokázaly prorůst malými dírkami v silném igelitu, ale jsou to holky houževnaté…

S igelitem si poradily snadno a začaly růst téměř před očima. Z maličkých droboučkých kuliček za pár dní vyrostly pláty velkých rozměrů – houba doslova větší než dlaň!

První sklizený trs vážil přes 600 gramů! 🙂

Hlívu jsme koupili během zimních měsíců, kdy v naší kuchyni dole v domě je příjemných (a pro houby ideálních) cca 17°C. Houba při této teplotě plodila jeden trs za druhým (rychlostí cca 1-2 trsy za měsíc), přičemž každý další trs byl menší a menší… nejspíš úměrně s tím, jak se teplota během jara zvyšovala.

Jakmile ovšem během letních měsíců nastaly tropy a v kuchyni se udržovala stálá teplota přes 20°C, houba zastavila růst.

Odnesli jsme ji tedy do sklepa, do její oblíbené teploty 17°C. Tam zanedlouho opět vyhnala z pod igelitu nové plodnice. Ve tmě sklepa jsou ovšem houbičky poněkud neduživé a bílé… Při poponesení “houbové zahrádky” na asi třetí schod, kde už je trochu světla a přitom ještě chlad ze sklepa, se hlíva probarví a zesílí.

Takto si s “houbovou zahrádkou” užijete legraci… 🙂 Můžete ji poponášet, otáčet, přeměřovat, měřit teplotu, sledovat její nároky… a pozorovat růst této krásné léčivé houbičky v přímém přenosu. Hlíva vás k tomu obdaruje svými zdravými a krásnými plodnicemi.

Pěstování hlívy doma

Recepty z hlívy již zanedlouho… 🙂

Podobným způsobem můžete doma pěstovat i jiné další houby – žampiony, penízovky, polničky, lesklokorky, shii take, ucho jidášovo… Video o tom, jak pěstujeme opěnku měnlivou už brzy…

(Vzhledem k venkovním teplotám pěstování opěnky venku na pařezu se odkládá na jaro… 🙂 )

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

1 Response

  1. Jarek Novák napsal:

    dobrý den také již sklízím první úrodu,ale nevím jestli mám substrát zalévat a jak moc,poradíte…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *