Černý bez, šťastné žáby a bezinková limonáda

bezinková-limonáda

Máte rádi přírodu? My ano. Poskytuje nám všechno, co potřebujeme k životu. Čerstvý vzduch, stálou dodávku energie a tepla v podobě slunce, zemi jako zásobárnu minerálů, ze které vyrůstají vitamínů plné rostliny, vodu jako nosič informací …

… a k tomu prostor pro naši tvořivost.

Naším úkolem jako „pánů tvorstva“ pak je panovat, ale ne nad přírodou a jejími tvory, ale skutečně panovat, vládnout našimi tvořivými schopnostmi – využívat darů přírody, které máme k dispozici, libovolným způsobem kombinovat všechny její prvky a vytvářet tak další zatím nevyužité variace z nekonečného množství možností …

A tak jsme jako tvůrci, alchymisté, vzali:

  • dvě velké čisté sklenice
  • květy černého bezu
  • cukr, citron, vodu
  • šťastné žáby
  • foťák
  • a jeden krásný slunečný jarní den

Všechny ingredience jsme spojili … a zde se můžete podívat, co z toho vzniklo 🙂

O černém bezu se dočteme, že ačkoli je tento keř náš nejběžnější plevel, je to zároveň jedna z nejléčivějších rostlin. Používá se z něj prý úplně vše – kořeny, kůra, listí, květy a později i temně červené šťavnaté plody. Obsahuje velké množství vitamínu C, provitamínu A, rutinu a dalších látek, které účinně posilují naše zdraví.

Nám černý bez roste přímo pod okny a je nám na něm sympatické, že se s ním dá tak pěkně experimentovat. Z jeho květů a plodů, které nám ochotně věnuje, si můžeme vyrobit limonádu, sirup, víno, med, čaj, nebo květy obalit a osmažit jako řízky.

Na bezinkovou limonádu jsme použili osvědčený recept:

2,5l vody svaříme s 250g cukru, necháme vychladnout a nalijeme do velké sklenice od okurek. Přidáme 1 citrón nakrájený na kolečka ( i s omytou kůrou) a 5 až 20 květů černého bezu. Láhev uzavřeme ubrouskem, převážeme a necháme týden stát v teplejší místnosti.

Výsledná bezinková limonáda měla lahodnou osvěžující chuť.

A ještě lepší, zdravější a vitamíny nabitější bude … Kopřivová limonáda! 🙂

Pozor, výzva! Kdo máte nějaký nápad nebo tip na výrobu originálního netradičního, zdraví prospěšného a zároveň jednoduchého drinku nebo jídla, potěší nás, když se s námi podělíte o recept. Když bude recept znít dobře – až tak, že na to i Šťastné žáby dostanou chuť :-), natočíme podle vašeho receptu veselé video. Těšíme se na příspěvky!

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *