Zbyněk Mlčoch je vystudovaný lékař neurolog, několik let pracoval v nemocnici, ale čím dál tím víc si uvědomoval, že tam nechce být zahrabaný v chemii a papírech… Táhlo ho to ven, do přírody, do lesů, na louky…
Dnes sbírá léčivé rostliny, vyrábí tinktury, bylinné a kořenící směsi, čaje a věnuje se tomu, co mu dává smysl…
“Prostředí nemocnice je dost stereotypní, sedíš v uzavřené místnosti, hodně času trávíš u počítače a na samotného pacienta je jen velmi málo času,” říká Zbyněk a pokračuje: “V bylinářství máš čas poslechnout si příběh člověka, jak k té nemoci přišel, co se mu dělo, jaké má zázemí, jaká je jeho rodinná situace…, to všechno má vliv na jeho psychiku, na jeho zdraví a je to důležité i pro určení samotné diagnózy. Musíme se na člověka dívat celistvě, ne jen jako na bolavý žlučník…”
Nemocnici Zbyněk opustil, vzal si úvěr a založil tinkturárnu, což není zrovna jednoduchá záležitost. “Kromě studia medicíny to byla v mém životě ta nejtěžší věc a opravdu jsem musel ve frustrační mánii zatnout zuby, protože když už se zdálo, že jsem na konci, objevilo se další nařízení, vyhláška, paragraf nebo nesmyslná povinnost, kterou jsem musel splnit. Zřídit si tinkturárnu bych přál asi jen nepříteli, fakt je to celé řízení nevyhaslé peklo!”
Tinktury ale Zbyněk nevyrábí ve velkém, naopak, na jeho vlastnoručně vyrobené tinktury nebo bylinné směsi lidé čekají i několik měsíců! Často se ho lidé ptají proč?! Důvodů je hned několik a jak Zbyněk říká:
a) Chci zachovat kvalitu. Pokud něco děláte ve velkém s cílem značného zisku či dokonce mamonu, většinou kvalita utrpí… Já rád pomáhám lidem, ale majetek a peníze pro mě nejsou nejdůležitější – jsou jen na přežití, zaplacení hypotéky, jídla, energií a úvěru na vybudování tinkturárny
b) Mám omezené zdroje léčivých rostlin, které si přes rok nasbírám na lukách, v lesích, u potoků a rybníků nebo u svých známých na jejich zahradách…
c) Čas je cenný – chci si život užít a ne ho přežít mezi stěnami tinkturárny, tzn. chci chodit do přírody, dýchat čerstvý vzduch, poslouchat, jak šumí potok, koukat na motýly, sedět a lelkovat na louce a sledovat, co kdy a kde roste, potkávat srnky… a cítit svobodu!
d) Chci se věnovat lidem, které mám rád. Pokusím se tedy pomoci v dalších měsících a letech co možná nejvíce lidem a naučit bylinkaření co nejvíce lidí. Nejsem všespásný a nemohu se vám v krátkém čase zcela vnitřně rozdat a pak zaniknout, (jak se to stalo některým bylinářům v nedávné minulosti).
Proto dnes Zbyněk vyučuje bylinky a jejich účinky, provádí zájemce po lukách na bylinkových výpravách, vede poradnu pro zdravé i nemocné, účastní se různých natáčení, pravidelně přispívá na Facebook, zveřejňuje recepty na výrobu tinktur, mastí, bylinných směsí a různé babské i odborné rady, jak si pomoci nejlépe sám. Najdete ho také na stránkách Bylinky pro všechny.
O tom všem a mnohém dalším jsem si se Zbyňkem povídali. Řeč byla o jeho cestě z nemocnice na louku, probrali jsme nejčastější onemocnění a jak je bylinky pomáhají vyléčit. Zmínili jsme mnoho léčivých rostlin, stromů i medicinálních hub a také jednoduchý způsob, jak si doma vyrobit tinkturu.
Celý asi hodinový rozhovor se Zbyňkem Mlčochem si můžete poslechnout na videu. Příjemnou zábavu! 🙂
Dobrý den. Zabýváme se také alternativní medicínou.Pracujeme oficiálně jako fyzioterapeuti. Praktikujeme akupresuru reflexní metody a máme slušné výsledky. Bylo by možné občas se poradit pokud bychom potřebovali??
Dobrý den, kontaktujte prosím přímo pana doktora: https://www.facebook.com/zbynek.mlcoch
Děkujeme za zájem a zdravíme!