Nejvyšší železniční kamenný most v Čechách, studánky s pitnou důlní vodou, nejstarší zaniklé lázně, přístupné štoly a doly, kde se dřív dolovalo zlato, vyhlídky, louky, rozhledny, hrady, lesy plné kamení… a další superlativy a krásy můžeme vidět v okolí Jílového u Prahy.
Vypravili jsme se na výlet do krásné oblasti plné studánek a štol. S mapou a navigací v ruce, svačinou v baťohu, notýskem popsaným záchytnými body a kamerou ve střehu jsme započali naši túru u jednoho z nejvyšších železničních mostů v Evropě – Žampach.
V plánu jsme měli najít ve zdejších lesích hned několik studánek a ochutnat důlní pramenitou vodu. Pramen sv. Prokopa, studánka U plotu, studánka Pod zlatými doly… a další jsme našli poměrně snadno. Voda byla lahodná, ne ke všem studánkám však byl snadný přístup.
Zcela neplánovaně jsme vlezli hned do dvou štol: štola sv. Antonína Paduánského a štola sv. Josefa. Cesta štolami je chvílemi krkolomná a chvílemi i strašidelná. Průchody jsou úzké a nízké, ve štolách je tma a voda… Některé úseky jsou schůdné jen po kolmých žebřících.
Po sestupu dolů do dolů jsme se vydali vzhůru do luk a strání a rozhlédli se z rozhledny Pepř (která nese jméno po zdejším zlatém dolu Pepř. Ten už tu k vidění není, zanikl v roce 1968).
Naše cesta pokračovala dál do centra Jílového a vzhůru, kde ještě dnes najdeme pozůstatky nejstarších českých lázní – Svatováclavské lázně. Kdysi dávno tam pramenila léčivá voda, kolem které brzy vyrostly slavné lázně. Z lázní zbyla už jen kaplička s pramenem vody.
Ze Svatováclavské studánky s léčivou vodou můžeme ochutnat vodu ještě i dnes. (Ovšem jen na vlastní riziko, neboť dle rozboru vody je dnes kontaminována splašky z hnojiv okolních polí…)
Soustava malých zarostlých rybníčků, které navazují na Svatováclavský pramen, ústí do zapomenutého bazénu bývalých lázní. Voda na první pohled černá zdá se a ledacos strašidelného ukrývat věstí…, ale po překročení zábran a ponoření se do léčivých vod tajemného pramene zjistíte, že voda je téměř křišťálově čistá. Překonali jsme strach a v bazénu s pramenitou vodou se i vykoupali.
Celou cestu jsme točili na VIDEO a vy si ji teď můžete vychutnat s námi. Video má téměř hodinu, ale slibujeme, že se nebudete nudit ani minutu!
Do štol jsme se ještě vrátili, ale pozvali jsme si geologa z Jílovského muzea. Pan Váňa je chodící knihovna, provedl nás všemi štolami s odborným výkladem a vyprávěl nám, jak se na jílovsku těžilo, dobývalo a rýžovalo zlato…
Nejnovější komentáře