Jak vyrobit skleněné perle – koníček nebo osobní byznys?

Příběh o perle už jsme tu před časem psali. Tentokrát ovšem nepůjde o perlu symbolickou, ale o opravdové řemeslo, které s láskou vykonávané, se může stát  symbolicky vaší životní perlou – vaším koníčkem nebo dokonce vaším osobním byznysem a životním naplněním. 

Chceme vám dnes představit jedno sklářské umění, které jsme si vyzkoušeli – výrobu ručně točených skleněných perel, takzvaných vinutek.

Pokud si chcete vyzkoušet toto zajímavé řemeslo, na výrobu skleněných perel budete potřebovat:

Sklo na skleněné perle

  • skleněné pruty různých barev
  • hořák
  • lahve s propanem
  • kyslíkovou bombu
  • ochranné sklo
  • železné tyčinky obalené keramickou hmotou
  • chladicí směs

nebo kamarádku, která vám to na jedno odpoledne zapůjčí 🙂

Návod na výrobu takové skleněné perly zní celkem jednoduše: nad hořákem s propanem a kyslíkem roztavíte skleněné pruty a pozvolna vinete (odtud název vinutky) kolem železných tyčinek – tak dlouho intenzivně a nápaditě, jak vám vaše zručnost a fantazie dovolí.

Skleněné perle - výroba

Když pozorujete zručného skláře, zdá se vám práce se sklem jako hračka. Roztavená hmota pod jeho rukama klouže jako po másle a vy tak můžete získat dojem, že je to krásné snadné a zábavné řemeslo. Nás však praxe brzy vyvedla z omylu. Pod našima rukama si rozžhavená skleněná hmota dělala, co chtěla. Nebylo snadné ukočírovat práci s hořákem, železnou tyčinkou a roztaveným sklem, které se buď rychle roztéká nebo rychle tuhne a do skleněné hmoty si zhmotňuje své vlastní záměry…

Můžete si pustit naše dokumentárně-zábavné video z akce, hovoří za vše 🙂

Pokud plánujete živit se nějakým rukodělným řemeslem, dřív, než rychle a zběsile nakoupíte drahý materiál a vybavení a pustíte se do prvních smělých pokusů… doporučujeme vám nejprve se s chystaným projektem blíže seznámit a zjistit vaši kompatibilitu s daným předmětem podnikání. Především dávejte dobrý pozor na to, jak se u takové činnosti cítíte.

Ať už totiž děláme cokoliv, všem nám vždy jde o to, abychom byli šťastní. Naše pocity jsou ukazatelem, který nám spolehlivě dá vědět, nakolik se tomu pocitu štěstí blížíme nebo vzdalujeme.

Pokud se živíte něčím, co vám přináší velký balík peněz, ale vám z toho přesto není moc dobře, pravděpodobně “velký balík” nebude to, co vás naplňuje největším nadšením… Možná byste měli zapátrat v hlubinách své duše a zeptat se sami sebe, nakolik šťastní se při své práci cítíte nebo dokonce začít pátrat po tom, jak objevit své životní poslání.

Člověk může mít k některým činnostem předpoklady, talent, finance i rodinné zázemí, ale to ještě neznamená, že je dobré tuto výhodu následovat. Někdy právě to, co si těžkou, úzkou, trnitou a náročnou cestičkou sami trpělivě a s úsilím vybudujete, pro vás může mít větší cenu, než kdovíjaké už předem nachystané jmění nebo podmínky.

Když vykonáváte práci, která s vámi neladí ani vás nebaví, i úplně snadný úkol vás může totálně vyčerpat. Pokud ale pracujete na svém a s láskou vybraném úkolu, pak jakkoli těžké to je, vše překonáváte s nadšením a i bez ohledu na překážky vás to ještě posiluje.  🙂

Máte-li něco, co milujete a o čem víte, že byste se tím rádi živili, neváhejte a jděte do toho! Nemusíte hned dávat výpověď v práci, vyzkoušejte si nejprve, jak vám to bude fungovat. Každý nemusí umět a znát všechno a ani to není žádoucí. Věnujme se jen tomu, co opravdu milujeme a pro co jsme nadšení!

Skleněné perle - vinutky

Facebook komentáře

komentářů

Šťastní lidé

Pomáháme lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a vytvořit si šťastný život...

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *