Milí přátelé duhových barev, pro naše batikované výtvory, které nabízíme v našem e-shopu, jsme dlouho a pečlivě vybírali barvy.
Barvy jsme testovali, obarvená trička pak nosili a prali… a prali a nosili… abychom zjistili, jak si barvy v běžné praxi vedou. Jak náš test barev probíhal, které barvy se našeho testu zúčastnily a jak v testu dopadly, se můžete dočíst ZDE.
Vítězem mezi batikovacími barvami se pro nás stala reaktivní barva (tedy používaná při batice za studena) Procion MX americké firmy Jacquard Products. Těmito barvami je také obarvena většina sortimentu v našem e-shopu. Už na první pohled tato barva vyniká zářivými odstíny, a co je nejdůležitější, zářivost odstínů si ponechává i dlouhodobě a při pečlivé údržbě barvené látky vám krásné barvy na tričku vydrží i několik let téměř beze změny.
Sami s tím máme osobní zkušenosti, batikované výtvory vlastní výroby nosíme až na výjimky denně, doma, při zábavě i při práci, vše pak pereme hromadně v pračce a barvy drží a drží… 🙂
Aby i vám batikovaná trička z našeho e-shopu dlouho vydržela a dělala vám radost, doporučujeme u našich výrobků následující postup jejich opečovávání:
Pro ilustraci si zkušebně vezmeme například rasta tričko v barvách zelené, červené a žluté:
Tričko můžete samozřejmě ihned vyprat společně s ostatním prádlem v pračce. Nicméně při prvním praní může tričko přece jen ještě malinko pouštět barvu, a proto raději doporučujeme první dvě praní vyprat v ruce – izolovaně od ostatního prádla.
Do umyvadla si napusťte teplou vodu a klasicky přidejte prací prášek nebo mýdlo.
Nepoužívejte prací prášky označené “white”, které jsou určené na bílé prádlo a obsahují různá bělidla a zjasňovače. Na prášku by mělo být napsané “color”.
Vodu nepoužívejte příliš horkou, teplota vody by neměla přesáhnout 40°C.
Barvy se vyšší teplotou úplně nezničí, reaktivní barvy tvoří s vlákny látky pevnou kovalentní vazbu. To je nejstabilnější chemická vazba, která zajišťuje větší stálost barev, než je tomu u barev přímých. Sama jsem omylem vyprala své vlastní oblíbené batikované tričko v pračce na 50°C a zůstalo živé. 🙂 Ale při častějším praní při vyšších teplotách by mohly barvy časem blednout.
Pokud tričko při prvním praní pustí barvu, ničeho se nelekejte, barvy na tričku jsou již zreagované a tričku tmavá voda z praní již neublíží. Přesto pracujte rychle, nenechávejte tričko ve špinavé vodě dlouho ležet…
Tričko doporučujeme šetrně ždímat, a to především při ždímání v pračce – zvolte otáčky nejvíce na 800. Vyšší odstředivá síla ždímání v pračce by mohla s barvami při prvním praní mírně zatočit. 🙂
Tričko pak dejte klasicky na sušák sušit nejlépe rozložené (ne přeložené na půl), aby mohly barvy volně proschnout a nedotýkaly se!
Sušičku nemáme a nepoužíváme, takže se sušením těchto triček v sušičce zkušenosti nemáme, ale teoreticky by s tím neměl být žádný problém.
Doporučujeme batikovaná trička nesušit na přímém slunci.
Jak asi tušíte, sluníčko barvy na látce, na rozdíl od člověka, neopaluje, ale “vypaluje”… 🙂
Existuje dokonce technika “sluneční batika”, kdy na látku barvenou speciálními barvami položíte předmět a ten se vám po dostatečném působení slunečních paprsků vypálí (tedy okolní barvená látka se vyšisuje a pod předmětem zůstane barva tmavší).
To se těchto barev netýká, ale každá barevná látka (a nejen batika) na slunci časem bledne. Můžete zkusit pro zábavu na slunci nechat barevný papír – a uvidíte, co se stane! (Jako bývalou aranžérku “nástěnkářku” mě barevné papíry ve vitríně svou rychlou metamorfózou dost překvapovaly.)
Tak, a kouzlení je konec. Máme vypráno, vymácháno, vyždímáno… Teď už se můžete jen kochat svým batikovaným, čistě vypraným tričkem.
Jako nové… 🙂
Stejným způsobem můžete prát i ostatní naše výtvory – batůžky, tašky, polštářky, šátky, ubrusy, prostírání, mikiny, tepláky…
Srdečně zveme na prohlídku našich výtvorů do našeho milovaného malovaného eshopu Duhové Tričko.cz
Nejnovější komentáře