7 klíčových názorů úspěšných lidí

V životním názoru je ohromná síla! Jeden pouhý názor může vytvořit rozdíl mezi vedoucím nebo řadovým pracovníkem, mezi obyčejným závodníkem a vítězem…

Náš názor je jako okno, kterým se díváme na svět. Ovlivňuje naše rozhodnutí, pocity i směr, kterým se v životě ubíráme. Může určit úroveň naší inteligence, pocity štěstí (nebo neštěstí), kvalitu našich vztahů a dokonce i zdraví a úspěch.

To, v co věříme, má v mnoha směrech větší vliv na náš život, než objektivní pravda! Je evidentní, že realita je naprosto neutrální – pokud bude několik lidí svědkem jedné a té samé události, pravděpodobně ji každý bude interpretovat (vnímat, pociťovat a následně vyhodnocovat) jinak a mnohdy i zcela protichůdným způsobem.

To, co ve světě vnímáme, není často realita sama, ale spíš naše interpretace. A to, jakým způsobem tu kterou situaci interpretujeme, je důsledek názorů v naší mysli. A to je dobrá zpráva! Protože naše názory můžeme měnit! 🙂Názory úspěšných

Čím to, že jsou úspěšní lidé úspěšní? Mají lepší vzdělání? Jisté známosti? Slavné rodiče? Možná zdědili majlant, netrpí trémou… zkrátka, určitě mají nějaké výhody!

Ano. Jistou výhodu mají. Ale není to nic, co byste nemohli mít, nebo si s trochou cviku vypěstovat, i vy. 🙂

Je to síla jejich pozitivního názoru, víra v sebe, důvěra v ostatní a jisté strategické dovednosti, které z nich činí úspěšné lidi.

Paul McKenna, britský moderátor a autor sebevzdělávacích knih, pracoval po řadu let s lidmi, kteří jsou naší společností všeobecně považováni za geniální – s výjimečnými jedinci z různých oblastí umění, byznysu, sportu… Díky této dlouholeté spolupráci dospěl ke zjištění, že existuje sedm základních postojů, díky kterým tito šťastní, zdraví a úspěšní lidé dosáhli svého postavení: 

7 klíčových názorů úspěšných lidí

1. Vy jste experti na svůj život
Nikdo vás nezná lépe, než vy sami! I když jste strávili celý život hledáním odpovědí kdesi venku, jakmile se začnete dívat dovnitř, začnou se vám stále častěji objevovat ty správné odpovědi… K tomu, abyste byli úspěšní a pociťovali, že máte svůj život ve svých rukou, musíte se stát pro sebe autoritou v otázkách toho, co je pro vás dobré a co ne. Poslouchat vaši vlastní intuici se vám rozhodně vyplatí.

2. Máte všechny zdroje potřebné k dosažení úspěchuJste experti
Jste sebevědomí, když si zavazujete tkaničky? Když si kupujete jídlo? Milujete? I kdyby třeba jen vašeho domácího mazlíčka nebo svou babičku?… Pak víte, že už to v sobě máte (lásku, sebevědomí a další dovednosti…) a můžete je kdykoliv použít!

3. Nejste „zlomení“, není třeba vás „narovnávat“
Různé terapie často jdou do hlubin a do minulosti člověka, kde se (mnohdy léta a se značným úsilím) snaží odhalit „poruchu pacienta“… To ale není třeba. Člověk nepotřebuje diagnózu svého stavu, potřebuje řešení!

Až budete příště posuzovat (nebo chtít odsuzovat) druhé lidi (nebo sebe) pak vězte, že každý člověk dělá to, co dělá, z nějakého jasného svého osobního důvodu. A navíc – vždy s pozitivní motivací! 🙂

I jakékoliv dysfunkční chování obsahuje pozitivní záměr, který kdysi sloužil svému účelu, ale teď už mu neslouží. Člověk jen i nadále používá tuto jemu známou strategii. (Pokud například člověk reaguje panicky na určitý typ situace, např. má hrůzu z výšek, podvědomě hledá pocit jistoty, bezpečí… I když se navenek chová třeba hloupě, jeho „hloupé“ chování je motivováno pozitivním záměrem. Řešením je nabídnout mu jinou alternativu, kterou si může pocit bezpečí zajistit – i bez takovéto dysfunkce).

4. Můžete uskutečnit cokoliv, pokud si úkol rozdělíte na menší části
Když před sebou uvidíte perspektivu velkého sousta, může se vám váš úkol zdát neřešitelný a snadno propadnete bezvýchodné skepsi. Vycvičte svůj mozek tak, aby se na úkoly díval z hlediska malých dosažitelných kroků. Jestliže chcete zbourat zeď, stojící před vámi a vaším vysněným životem, pak je nejlepší, rozebrat ji cihlu po cihle.

Svůj život si tvoříme sami

5. Když to co děláte, nefunguje, dělejte něco jiného!
Spencer Johnson ve svém bestselleru o byznysu nazvaném „Who moved my cheese“, ukazuje rozdíly mezi lidmi a krysami. Když krysy zjistí, že to, co dělají, nefunguje, dělají něco jiného. Pokud to zjistí lidé, hledají někoho, na koho by svalili vinu…
To, co nám připadá normální (běžné a správné) je spíš výplod našeho naprogramování než naše schopnosti nebo neschopnosti. Pokud se vám nedaří a vaše životní strategie dlouhodobě selhává, vystupte z bezpečné zóny – a dělejte něco jiného!

6. Nic takového jako neúspěch neexistuje. Je jen zpětná vazba.
Zkušenosti ukazují, že lidé, kteří „to zvládli“, mají jednu společnou věc: udělali mnohem víc chyb než ostatní. Každá chyba nebo nezdar je příležitostí, abychom se něco naučili… Z tohoto úhlu pohledu bude každá vaše cesta úspěšná! 🙂

7. Svou budoucnost vytváříme TEĎ

Pokud se stále díváte do minulosti, máte pocit, že situace se musí nutně opakovat. Pokud ovšem žijete přítomností, zjišťujete, že vždy je nějaká volba. Každý nový den přináší možnost provést nová rozhodnutí!

(Z knihy Paula McKenny „Změň svůj život za 7 dní!“ Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský 2006, 240 stran).

Jakým oknem se díváte na svět vy? Daří se vám uspět?

Vnímáte sebe jako úžasného člověka a svět jako bezpečné místo? …

Pokud se vám nedaří až tak, jak byste si představovali a tušíte, že by to chtělo nějakou změnu, můžete si své životní postoje ujasnit na naší živé akci v Praze na téma Jak udělat v životě změnu, na kterou vás srdečně zveme. 🙂

Facebook komentáře

komentářů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *